BRATISLAVA. Čím skôr dôjde k úprave vzťahov v koalícii, ktorá by priniesla aj väčšiu integráciu OKS, tým lepšie to bude pre prácu vládneho štvorlístka.
Myslí si to predseda OKS Peter Zajac, ktorý sa spolu so svojimi tromi kolegami dostal do parlamentu na kandidačnej listine strany Most-Híd. Spomínanú úpravu vzťahov by podľa neho mohol zabezpečiť aj dodatok ku koaličnej zmluve.
Domnieva sa, že by bolo rozumné, keby "takýto dodatok, ktorý by sa týkal vzťahu koalície k OKS a tiež k Obyčajným ľuďom, existoval už od vzniku koaličnej zmluvy".
Zajac si uvedomuje, že úprava vzťahov sa nedá vymôcť. "Buď na to existuje vôľa koalície, alebo nie. Zatiaľ sa veľmi pomaly vytvára. My sme trpezliví," poznamenal.
Ako dodal, OKS už dlhšie zdôrazňuje potrebu svojej väčšej integrácie v koalícii. Predstavuje si pod ňou vyššiu účasť na spolurozhodovaní.
"Zatiaľ funguje systém, že my niečo odkazujeme Koaličnej rade, rada nás o niečom informuje, ale táto forma je vždy len forma jednosmernej informácie, a nie spolurozhodovania," priblížil Zajac. Informovanie ale podľa neho neznamená automaticky spolurozhodovanie.
Rovnako by privítal účasť predstaviteľov OKS na rokovaniach Koaličnej rady.
"Prinajmenšom pri tých problémoch, ktoré tvoria priority OKS. To sú napríklad boj s korupciou, reforma spravodlivosti či vzdelávania," vysvetlil Zajac, ktorý by bol rád, keby sa tiež zintenzívnili stranícke rozhovory.
"Dodnes sme ako OKS neviedli stranícke rokovania s ostatnými koaličnými stranami. Budeme ich iniciovať, pretože si myslíme, že treba udržiavať a zintenzívniť aj vzťahy na straníckej úrovni. A v tomto prípade to platí najmä pre stranícky vzťah OKS a Most-Híd," uviedol Zajac.
Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos pre TASR povedal, že pokiaľ ide o klub, komunikácia v ňom je dobrá.
"Poslanci z OKS dostávajú všetky informácie, ktoré členovia nášho klubu dostávať majú," zdôraznil a dodal, že predstavitelia OKS majú tiež príležitosti spolupodieľať sa na tvorbe zákonov.
"Sú prizývaní k procesom pri spoluvytváraní zákonov, kde sa komunikuje s vládou, s konkrétnym ministrom o tom, ako by mal vyzerať daný zákon," doplnil s tým, že napríklad v prípade Volebného kódexu, Zákonníka práce či Zákona o prokuratúre posiela Most-Híd na rokovania aj člena strany, aj člena OKS.
"Aby boli všetci vtiahnutí do procesu. Aby nevznikol problém, že niekto je postavený pred hotovú vec," vysvetlil Solymos.
Tvrdí, že Most-Híd teda robí všetky kroky, ktoré sú potrebné na to, aby poslanci z OKS boli vtiahnutí do procesu tvorby zákonov. Zároveň avizoval, že Bugárovci vytvoria podmienky, "aby všetci, ktorí sa chcú zúčastniť na tvorbe zákonov a pri prijímaní rozhodnutí, mali svoje miesto v dianí".