Pri pokuse prekročiť štátnu hranicu do Maďarska zatkla polícia šéfa Slovenského deaflymijského výboru (SDV) Jaromíra Rudu pre podozrenie z podvodu. Toho sa mal dopustiť pri organizovaní zrušených deaflympijských hier.
BRATISLAVA/POPRAD. Policajti v sobotu večer zadržali pri bežnej kontrole organizátora deaflympijských hier Jaromíra Rudu.
"Osoba podozrivá z trestnej činnosti bola zadržaná pri bežnej kontrole na hraničnom priechode Rusovce," potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.
"V súčasnosti prebiehajú trestné úkony, nie je možné poskytnúť viac informácií." Úrad boja proti korupcii vyšetruje v súvislosti s deaflympijskými hrami prijaté trestné oznámenie. Vec evidujú ako trestný čin podvodu.
Slovensko čelí medzinárodnej blamáži v súvislosti so zrušením 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách. Tie sa mali konať od 18. februára do 26. februára. Slovensko získalo právo usporiadať zimnú deaflympiádu 2011 v januári 2005 na kongrese ICSD v Melbourne ako jediný kandidát.
Pritom Ruda oficiálne založil Slovenský deaflympijský výbor (SDV) až po pridelení kandidatúry. V máji 2010 ICSD odňala Vysokým Tatrám štatút organizátora, keď SDV nedokázal zložiť na účet 2 milióny eur, ktoré mali dokazovať schopnosť usporiadať hry.
To už boli rozostavané štadióny v Kežmarku a Levoči. SDV dodnes stavebným firmám dlhuje miliónové sumy. Tie začali s prácami v podstate na sľub SDV bez zálohy. ICSD na prísľuby SDV a lobing samosprávy hry Slovensku o tri mesiace vrátil, hoci finančná záruka na účet zložená nikdy nebola.
Granforsová: Sfalšované dokumenty
O podvode v deň oznámenia zrušenia deaflympiády prvýkrát hovorila inšpektorka ICSD Tiffany Granforsová. "Dokumenty však boli sfalšované a dokonca podľa nás došlo i k podvodu," opisovala papiere predložené SDV na čele s Jaromírom Rudom. Tie mali dokazovať finančnú schopnosť organizátorov uskutočniť hry.
SDV napríklad popradskej firme Prvej popradskej developerskej kvôli deaflympiáde dlhuje 10 miliónov eur za stavebné práve na štadiónoch v Kežmarku a Levoči, ktoré neboli nikdy zaplatené.
Podľa našich informácií podnikateľov, ktorým Ruda neuhradil peniaze za faktúry, je však viac. J. Ruda vo svojich vyhláseniach po zrušení deaflympiády zo zmarenia hier obviňoval medzinárodný výbor ICSD, keď mu vyčítal jeho odmietnutie zaručiť sa za pôžičku, ktorú údajne na poslednú chvíľu vybavil.
Táto Rudova požiadavka na ICDS išla však proti logike plánu usporiadania hier, pretože výdavky mal zaplatiť Rudov súkromný sponzor. V prípade nesplatenia pôžičky by ťarcha dlhov ostala na ICSD.
Existuje neznámy sponzor?
Ruda počas niekoľkoročnej prípravy hier nikomu verejne nezverejnil jeho meno. V deň pred zrušením hier konateľovi Prvej popradskej developerskej deaflympiády Petrovi Beckovi len oznámil, že údajný sponzor mu povedal, že od projektu ustupuje.
Dôkazy o finančnom krytí hier cez bankové garancie Ruda po celý čas developerom predkladal len k nahliadnutiu. Podľa názorov niektorých pozorovateľov sponzor mohol byť po celý čas fiktívny, s možným cieľom organizátorov využiť čas na získavanie menších sponzorských peňazí od rôznych podnikateľov.
Hoci polícia v Starom Smokovci dostala trestné oznámenie na Slovenský deaflympijský výbor v pondelok 14. 2. od amerického občana, pravdepodobne funkcionára ICSD, podľa našich informácií Úrad boja proti korupcii preveroval zmluvy, ktoré developeri, mestá a iné organizácie s výborom uzavreli, už niekoľko dní pred jeho podaním.
V súvislosti s kauzou sprenevery 1,7 milióna eur z fondov nepočujúcich rovnako spojených s deaflympiádou J. Rudu na niekoľko dní zadržala polícia ešte v roku 2008. Ten už v prípade čelí obžalobe na banskobystrickom súde, kde sa deväťkrát nedostavil pre práceneschopnosť.
Autor: toti

Beata
Balogová
