BRATISLAVA. Ste pripojený na internet? Kde pracujete? Akým jazykom hovoríte najčastejšie?
Možno naposledy sa štát občanov v sčítaní ľudu spýta na otázky, z ktorých mnohé pozná z každoročne vypĺňaných formulárov.
Sčítanie ľudu Základné údaje
bude stáť 30,6 milióna eur, sčítací komisári začnú chodiť od 13. mája, zúčastniť sa má každý obyvateľ, formuláre bude aj elektronické.
Sčítanie sa uskutoční v celej Európskej únii. Kým u nás budú od mája pri dverách vyzváňať sčítací komisári, v severských krajinách či v Slovinsku údaje zisťujú z registrov, do ktorých ich posielajú úrady.
Databázy, ktoré majú štátne úrady, nie sú u nás zatiaľ poprepájané.
„Úrady ich zhromažďujú na základe rôznych identifikátorov, ako sú rodné čísla alebo čísla poistencov, a nedajú sa tak priradiť k jednej osobe,“ vysvetľuje riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu Ľudmila Ivančíková. Údaje navyše pochádzajú z rôznych období.
Ivančíková verí, že kvalita databáz a ich prepojenie sa zlepší. „Je možné, že o desať rokov sa už sčítanie nebude robiť tradičným spôsobom.“
Viac otázok sa zatiaľ dá zistiť len pri sčítaní. Napríklad či a kam ľudia dochádzajú za prácou, alebo v akých domácnostiach bývajú. Tie môžu ovplyvniť dopravnú politiku štátu či sociálne zákony.
Formulár mal slabiny Pred desiatimi rokmi sa pri sčítaní obyvateľstva ukázalo niekoľko slabín formulára. Napríklad nezachytil presun obyvateľov z väčších miest do blízkych dedín.
Ľudia totiž uvádzali iba trvalý pobyt, ktorý neodrážal, kde skutočne žijú. „Najmä v okolí väčších miest sa veľa ľudí vysťahovalo do dedín, no nechali si trvalý pobyt v meste. Starostovia pritom museli zabezpečovať služby pre omnoho viac ľudí, ako podľa sčítania mali,“ hovorí sociológ SAV Ľubomír Falťan.
Údaje zo sčítania považuje za dôležité pre ďalšie spravovanie krajiny. „Má to aj slabé stránky, ktoré musíme pri analýzach zohľadňovať.“
Problém s trvalým pobytom sa štatistici snažia riešiť novou otázkou v sčítacom formulári o obvyklom bydlisku. Zistené údaje môžu spustiť diskusiu o zmene financovania samospráv, ktoré si podielové dane delia na hlavu.
Problematickým okruhom ostáva národnosť. V roku 2001 sa prihlásilo necelých 90-tisíc Rómov, hoci podľa odhadov demografov ich žije na Slovensku okolo 440-tisíc.
Sčítanie ľudu nič nezlepší, píše Peter Schutz
Menšinová otázka Od počtu ľudí hlásiacich sa k menšinám sa pritom odvíjajú aj ich práva. Menšinový jazyk môžu používať na úradoch iba v obciach, kde ich žije aspoň dvadsať percent.
Od počtu závisí aj výška príspevku štátu na menšinovú kultúru. Most-Híd aj SMK už preto začali s mobilizovaním.
Citlivou otázkou je aj náboženské vyznanie. V Česku sa šíria výzvy na hlásenie sa k fiktívnemu rytierskemu rádu Jedi z filmov o Hviezdnych vojnách.
U nás už na sociálnej sieti Facebook vznikla skupina „Nepodporím cirkev, či už verím, alebo nie“.
Autori poukazujú na pastiersky list biskupov spred desiatich rokov, ktorí nabádali, aby sa ku katolíkom hlásili aj iba formálne pokrstení. Od počtu duší totiž závisí aj príspevok pre cirkvi.
Zákon umožňuje tých, čo odmietnu sčítanie či uvedú nepravdivé údaje, pokutovať. „Neplánujeme to. Veríme, že ľudia si uvedomia význam udalosti,“ nádeja sa šéfka sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu Ľudmila Ivančíková.
Formulár sa dá vyplniť aj elektronicky. V nepriehľadnej obálke občan dostane číslo a heslo, s ktorým sa prihlási do systému a vyplní sčítacie formuláre.
Štatistický úrad potom sčítaciemu komisárovi oznámi, že dotyčný už odpovedal elektronicky. Ani na internete nikde nebude občan zadávať meno a priezvisko.
Sčítací komisári Sčítací komisári nám môžu zaklopať na dvere najskôr od 13. mája, svoju prácu musia ukončiť do 6. júna.
Komisár sa musí preukázať poverením, ktoré mu vydá príslušný orgán štátnej správy. Jeho vzor zverejnia ešte pred sčítaním. Do domácnosti nesmie vstúpiť skôr, než ho sami vyzvete.
Pýtať sa smie len na to, čo je obsahom sčítacích formulárov. Vzory formulárov sú už dlhšie na internetovej stránke Štatistického úradu.
Pri pochybnostiach si totožnosť komisára môžete telefonicky overiť priamo v obci alebo na Štatistickom úrade.
Úrad odporúča vyberať za komisárov ľudí, ktorí bývajú v obci alebo v okolí. Aby sa predišlo zneužívaniu osobných informácií podvodníkmi, viacerí starostovia zvažujú informovať obyvateľov aj v miestnom rozhlase.
Zber údajov pri sčítaní obyvateľstva je pre štatistikov iba menšou časťou akcie. Na jej príprave pracujú od roku 2008 a analýzy údajov budú postupne zverejňovať až do roku 2014. Celé sčítanie bude stáť 30,6 milióna eur.
Prvé údaje by mali oznámiť do septembra. V konečnom štádiu zverejnia podrobné údaje o vekovej, vzdelanostnej či kvalifikačnej štruktúre obyvateľstva každej obce. Starostom to môže pomôcť pri plánovaní rozvoja alebo podnikateľom pri hľadaní lokality na investovanie.
Prečítajte 52 otázok, ktoré vám štát položí
Autor: cup

Beata
Balogová
