Ministri zahraničných vecí sa stretli v pondelok v Bruseli.
Aký je postoj Slovenska voči brutálnym zásahom proti demonštrantom v Líbyi?
„Postoj, ktorý sa premietol aj do záverov rokovania Európskej rady, vychádza z nášho presvedčenia o potrebe rešpektovať základné ľudské práva a presadzovať aj v krajinách, kde je dnes veľký nepokoj, vládu zákona a princípy demokracie. Ten proces by mal byť obojsmerný.
Krajinám, ktoré sa zmietajú v nepokojoch, by sme mali na jednej strane ponúknuť naše intelektuálne kapacity aj materiálnu pomoc, ale mali by sme ich viazať na smerovanie týchto krajín k pluralitným demokraciám. Pridal som sa k tým, ktorí nabádali, aby sme finančnú pomoc dôraznejšie ako v minulosti podmienili plnením demokratických štandardov."
Čo budeme žiadať ako Európska únia od politických lídrov Líbye?
„Budeme žiadať najmä to, aby prestali používať násilie. Aby voči ľuďom, ktorí slobodne a slušne vyjadrujú svoju vôľu, prestali používať zbrane, aby nezabíjali týchto ľudí. Toto je základná požiadavka."
Bola v rámci únie zhoda na požiadavkách voči Líbyi? Napríklad taliansky premiér sa vyjadril zmierlivejšie voči Muammarovi Kaddáfímu. Boli medzi vami na rokovaniach nezhody?
„Nehovoril by som, že nezhody, ale je nás 27. Niektorí žijeme bližšie, niektorí ďalej od daného regiónu. Niektorí máme obchodné vzťahy užšie, iní zriedkavejšie, a to sa nemôže neodzrkadliť v dôraze na to alebo ono slovíčko.
Kľúčové je, že sme sa nakoniec dohodli na texte, ktorí je podľa mňa pravdivý a výstižný. Tejto téme sme sa včera aj dnes venovali asi štyri hodiny, no o nezhodách by som nehovoril."

Beata
Balogová
