BRATISLAVA. Úspech českých lekárov v boji za vyššie platy inšpiruje aj slovenských zdravotníkov.
Po petícii sestier za zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy rozosiela Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb svojim členom v týchto dňoch anketu s otázkou, či sú ochotní bojovať za vyššie platy.
Aspoň päť percent
„Snaha odborového zväzu zistiť nálady členskej základne je bezprostredne spojená s problematikou, ktorá vznikla pri kolektívnom vyjednávaní o zvýšení miezd zdravotníkov,“ vysvetľuje jeho podpredseda Andrej Kučinský.
Hovorí, že rokovania sa skončili na mŕtvom bode. Nemocnice ani poisťovne podľa neho nie sú ochotné zvyšovať platy aspoň o infláciu. Asociácia nemocníc Slovenska uvažuje o dvojpercentnom poklese miezd.
Odborári chcú desaťpercentné zvýšenie, Kučinský však pripúšťa, že by prijali aj päť až sedempercentné.
„Vzhľadom na to, že to v súčasnej situácii nie je možné, potrebujeme vedieť, aká je situácia v našej členskej základni,“ hovorí Kučinský.
Odborový zväz chce anketou zistiť, či sú zdravotníci spokojní s platmi, a čo sú ochotní podniknúť, aby sa im zvýšili. Kučinský priznáva, že aktivitami za zvýšenie miezd myslia skôr protestné zhromaždenia, než štrajky či hromadné podávanie výpovedí.
Prvé výsledky ankety by mali byť známe najskôr 10. marca.
V Žiline by dali aj výpovede
„Rozprávali sme sa, že zo 150 zamestnancov nášho zariadenia by dalo okamžitú výpoveď 30 až 40 ľudí,“ hovorí o odhodlaní pracovníkov Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb v Žiline bojovať za vyššie mzdy Stanislav Tichý, člen výkonného výboru odborového zväzu.
Nasledovali by ich vraj aj zdravotníci v iných sociálnych zariadeniach na severe Slovenska. Sestra tam podľa neho v čistom zarobí len 365 eur.
V iných regiónoch je ochota hroziť výpoveďou oveľa nižšia.
František Michalčík, odborársky predák z Trebišova, vidí po úspechoch českých lekárov na východe „určité nakopnutie“ zdravotníkov. Či by však boli ochotní aj štrajkovať, sa neodváži predpovedať, hoci s tým miestni lekári už majú skúsenosti.
Piešťanská odborárska šéfka Iveta Jezerská hovorí, že skôr ako štrajky a výpovede tunajší lekári a sestry uprednostnia odchod do Rakúska po prvom máji. Predpokladá, že by ich nepresvedčilo ani päťpercentné zvýšenie miezd.
Hoci so mzdami nie sú podľa bratislavského odborárskeho šéfa Petra Popelára spokojní ani zdravotníci v hlavnom meste a okolí, pre nízku nezamestnanosť neočakáva, že by sa zapojili do štrajku alebo dávali výpovede.

Beata
Balogová
