Situácia v rómskych osadách sa podľa iniciátorov memoranda neustále zhoršuje, opatrenia, o ktorých sa hovorí, sú len represívne a neustále narastajú protirómske nálady.
BRATISLAVA.
V dokumente upozorňujú na zhoršujúci sa stav rómskych komunít a apelujú na vládu SR, aby okamžite začala konať, aspoň v intenciách toho, čo si predsavzala v programovom vyhlásení.
Kritizujú aj nečinnosť splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka pri presadzovaní práv a záujmov Rómov.
Podľa memoranda ako Neróm nevyvíja dostatočné úsilie na to, aby zabránil vláde v zanedbávaní záujmov Rómov. Preto si podľa hovorcu iniciatívy Radoslava Ščuku myslia, že splnomocnencom by mal byť Róm.
Iniciatíva tiež vyzýva vládu, aby otvorene informovala verejnosť o realizácii projektov v rámci Lokálnych stratégií komplexného prístupu a o skutočnej situácii s vyčlenením 200 miliónov eur na jednotlivých rezortoch.
"Táto alokácia je istou pýchou Slovenska medzi krajinami Európskej únie, problémom je, že tieto peniaze boli ohlásené už pred niekoľkými rokmi, no ešte nezačali tiecť do obcí," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Ščuka.
Hoci stránka splnomocnenca podľa jeho slov naďalej informuje o alokácii 200 miliónov eur z eurofondov na riešenie problémov marginalizovaných rómskych komunít, už v roku 2009 hovoril vtedajší podpredseda vlády Dušan Čaplovič o 178 miliónoch eur.
"Pri aktuálne diskutovaných presunoch financií medzi programami je otázne, aký objem financií bude nakoniec reálne alokovaný," dodal Ščuka.
Situácia v rómskych osadách sa podľa iniciátorov memoranda neustále zhoršuje, opatrenia, o ktorých sa hovorí, sú len represívne a neustále narastajú protirómske nálady.
"Je bežnou praxou, že obce vykazujú rekonštrukcie ciest ako rómske projekty len na základe toho, že v obci žijú Rómovia," dodal Ščuka.
V reakcii na zámer vlády poskytovať poberateľom dávok v hmotnej núdzi múku a cestoviny zadarmo Ščuka uviedol, že ide o ďalšie nesystémové riešenie. Za súčasných problémov, ako je napríklad vysoká nezamestnanosť, by mala vláda podľa jeho slov prísť so systémovými riešeniami.
"Napríklad pri verejných zákazkách by mohli byť zvýhodnené firmy, ktoré by zamestnávali Rómov, alebo iné nástroje na zlepšenie, ale nie múka," dodal Ščuka.