BRATISLAVA. Za disciplinárnym konaním voči trestnému sudcovi Najvyššieho súdu SR Jánovi M., ktorého navrhuje predseda NS SR Štefan Harabin vyzliecť z talára, nie sú zlé úmysly, tvrdí Harabinov zástupca v tomto konaní.
„Vyhlasujem, že navrhovateľ ani ja nie sme vedení zlým úmyslom voči doktorovi Jánovi M.,“ povedal na súde Štefan Minárik z NS SR. Sudca Ján M. však poukazuje na to, že na NS SR boli desiatky prípadov, v ktorých sa viac ako rok nekonalo, ale disciplinárne stíhajú za prieťahy práve jeho a niektorých kolegov z odvolacích prípadov bývalého Špeciálneho súdu. Disciplinárny prípad je odročený na 6. apríla.
Jánovi M. v disciplinárnom návrhu Harabin vyčíta, že jeho prístupom sa dostal na slobodu Jaroslav P., člen údajnej zločineckej skupiny Róberta O. V zákonnej lehote totiž nepadlo rozhodnutie o prípadnom predĺžení väzby. Jaroslav P. bol v tom čase neprávoplatne odsúdený na doživotie.
Harabin neskôr pridal ďalší návrh na disciplinárne potrestanie Jána M. s dvoma novými dôvodmi. Sudca Ján M. podľa doplneného návrhu nekonal plynulo a bez zbytočných prieťahov, čím porušil svoje povinnosti.
V odvolacom konaní trestnej kauzy proti obžalovanému Ľudovítovi B., ktorú dostal Najvyšší súd 31. júla 2007, neurobil žiadny úkon do 24. júna 2009, keď určil termín neverejného zasadnutia.
Podľa textu návrhu vzhľadom na zaťaženosť senátu niečo urobiť mohol. Druhý prípad súvisí s kauzou Miroslava T., ktorú dostal Najvyšší súd SR 15. apríla 2008 a sudcovi Jánovi M. ju predseda senátu pridelil 22. apríla 2008.
Sudca v nej neurobil žiadny úkon do 22. júna 2009, keď vec vrátil prvému predsedovi senátu. Sudca Ján M. sa v prípade Ľudovíta B. dnes bránil, že spis dostal až 15. januára 2008.
Podľa jeho slov do spisu aj napísal dátum prevzatia ceruzkou. Dovtedy nevedel, že spis je na NS SR. Myslí si, že dátum potom musel vygumovať prvý predseda senátu, keď Ján M. musel odovzdať spis na kontrolu.
Zástupca navrhovateľa Minárik dnes vysvetľoval, že Jánovi M. sa nevytýka, že by v danom čase nekonal vôbec, ale v konkrétnych dvoch prípadoch konal pomaly.
Priznal, že zaťaženosť sudcov Najvyššieho súdu SR je vysoká. Ale situácia je podľa neho taká, že z ekonomických dôvodov, keďže dostal súd menej peňazí, sa ani pomocný personál sudcov nerozšíri, ale naopak zúži.
Predseda trestnoprávneho kolégia NS SR Harald Schtiffel dnes ako svedok pred disciplinárnym súdom konštatoval, že zlá situácia v trestnom kolégiu nastala už v roku 2003, keď odišlo päť jeho členov. „Agenda sa vrstvila, začali veci starnúť, lebo ľudia nestačili robiť,“ povedal.
Robieval pravidelne správy o vybavovaní všetkých spisov sudcov, ktoré boli na súde viac ako rok, a to na základe požiadavky bývalej podpredsedníčky, keď riadila NS SR.
Podobne ako Minárik vysvetľoval, že kontrola vybavovania spisov u konkrétneho sudcu sa robieva vtedy, keď sa stane nejaká „blamáž“, ako bolo napríklad prepustenie Jaroslava P.
Sudkyňa NS SR Jana Serbová, ktorá bola členkou senátu s Jánom M., dnes na súde povedala, že s ňou nekonzultoval problém väzby Jaroslava P. Ján M. bol druhým predsedom tohto senátu.