Zaujímavosťou je, že až 42,5 percenta Rumunov nemá ako súčasť obývaného bytového priestoru splachovací záchod.
BRATISLAVA, BRUSEL.
Toto číslo je viac než dvojnásobkom priemeru Európskej únie, vyplýva z zverejnených štatistík Eurostatu ohľadne bývania.
Obydlím s nedostatočným priestorom sa podľa definície Eurostatu rozumie to, keď napríklad osoba staršia ako 18 rokov alebo partnerská dvojica nemá k dispozícii vlastnú izbu, prípadne v jednej miestnosti žijú viac než dve deti do 12 rokov, ale aj viac než dve osoby (12-17 rokov) rovnakého pohlavia.
Až 39,7 percenta obyvateľov Slovenska býva v stiesnených priestoroch a všeobecne sa tak SR zaradila medzi nové členské krajiny, preukazujúce oveľa horšie výsledky ako pôvodná európska pätnástka.
Európskymi "extrémami" sú Lotyšsko, Maďarsko a Rumunsko, vo všetkých troch prípadoch viac než polovica populácie žije v príliš malých priestoroch.
Naopak dostatok životného priestoru majú Cyperčania a Holanďania (iba okolo jedného percenta obyvateľov žije v stiesnených podmienkach). Európskym priemerom je podiel 17,8 percenta.
Štatistika, ktorá si všímala čísla z roku 2009, sledovala aj jasnosť a vlhkosť obývacích jednotiek, v oboch ukazovateľoch "sa sťažovalo" na nevyhovujúce podmienky menej Slovákov, než je európsky priemer.
Zaujímavosťou je, že až 42,5 percenta Rumunov nemá ako súčasť obývaného bytového priestoru splachovací záchod a takmer rovnaká časť populácie (41,2 percenta) nemá ani sprchovací kút alebo vaňu.
Drvivá väčšina zvyšných členských krajín v týchto parametroch nedosahuje ani päť percent populácie (Slovensko 1,1 a 0,3 percenta).