BRATISLAVA. (KDH), ktorá má sprísniť podmienky držania zbraní a streliva. Pre TASR to dnes potvrdil poslanec Národnej rady SR Martin Pado (SDKÚ-DS).
"Na rokovaní s ministrom sme sa zhodli na základných momentoch," povedal s tým, že hoci predbežná dohoda je, konečná podoba právnej normy môže byť napokon predsa len iná. Bude závisieť od toho, čo sa vlastne v parlamente schváli. Na rokovaní sa okrem Pada a Lipšica zúčastnil aj poslanec za SaS Jaroslav Suja.
Podľa dohody by polícia nemohla bezdôvodne vstúpiť do obydlia držiteľa zbrane. Pôvodné znenie Lipšicovej novely jej umožňovalo vstup aj bez toho, aby mu predchádzal prehrešok. Minister si za tento návrh v pléne vypočul kritiku nielen z radov opozície, ale aj koalície.
Podporu v pléne nenašli na minulej schôdzi parlamentu ani povinné psychotesty pre držiteľov a žiadateľov zbraní, ktoré Lipšic vtedy označil za kľúčové. V zákone by psychotesty mali zostať aj v prípade schválenia dohody, no v inej podobe, ako chcel minister.
"Psychotesty nemajú byť periodické pre všetkých. Iba pre držiteľov krátkych guľových zbraní s právom nosiť. Malo by to byť pre držiteľov športových zbraní, teda tých automatických a poloautomatických zbraní," priblížil Pado.
Dodal, že okrem toho "od doby nadobudnutia účinnosti zákona všetci noví držitelia zbrojného preukazu budú musieť absolvovať psychotesty". Podstúpiť ich budú musieť podľa neho tiež tí, ktorí ich neabsolvovali pri získaní zbrojného preukazu a v deň nadobudnutia účinnosti zákona budú mať menej rokov, než bude stanovená hranica. "Tí, ktorí budú mať viac rokov ako určená veková hranica, nebudú musieť psychotesty absolvovať," doplnil.
Pado povedal, že veková hranica ešte nie je určená, ale uvažuje sa o 60, 62 alebo 65 rokoch. "Mal by to byť dôchodkový vek," podotkol s tým, že dohodnuté body by mali teraz úradníci ministerstva vnútra "vyprecizovať, aby to bolo prijateľné".
Podľa Pada je zrejme s dohodou spokojný aj poslanec za Most-Híd Gábor Gál, ktorý Lipšicovu novelu podrobil v parlamente ostrej kritike. Okrem iného ju na februárovej schôdzi označil za vágnu a bol presvedčený, že právna norma v pôvodnom znení by nezabránila takým tragédiám, ako bola tá v Devínskej Novej Vsi. Na rokovaní s ministrom Lipšicom, ktorého cieľom bolo novelu vylepšiť, sa Gál podľa Pada nezúčastnil.
"Ale hovoril som s ním predtým. Vravel som mu, že takáto dohoda by sa rysovala a v tom momente, keď som mu to hovoril, vyslovil spokojnosť s takýmto záverom," povedal pre TASR Pado.
Šéf rezortu vnútra novelou reaguje na minuloročnú tragédiu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, pri ktorej Ľubomír Harman zastrelil sedem osôb a ďalších 15 zranil. Masakra sa napokon skončila smrťou útočníka. Lipšic však odmieta tvrdenia, že je to jediný dôvod. Potrebu novely obhajuje aj tým, že takmer každý mesiac sa objaví nejaký strelec ohrozujúci nevinných ľudí. Tých podľa jeho slov treba nejako chrániť.
O novele mal parlament definitívne rozhodnúť už na minuloročnej decembrovej schôdzi. Napokon sa tak nestalo. Zákonodarný zbor právnu normu presunul na februárové zasadnutie. Pre nevôľu v radoch koalície aj opozície však o novele poslanci nerozhodli ani vtedy. Parlament by sa mal právnou normou zaoberať najbližšie na marcovej schôdzi.