Časť Galanty vďaka kúreniu termálnou vodou platí za teplo o pätinu menej, ako pri kúrení plynom.
BRATISLAVA. Obyvatelia západného Slovenska majú pod nohami výdatné zdroje teplej a liečivej vody, ktorú takmer vôbec nevyužívajú.
„Západné Slovensko v podstate stojí na termálnych vodách,“ hovorí Anton Remšík zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave. Ich zásoby sú v niekoľkých geotermálnych oblastiach, ktoré siahajú až do Maďarska a Rakúska.
Nad tým, ako ich lepšie zmapovať a využívať sa včera zamýšľali experti zo spomínaných krajín a Slovinska na konferencii Transenergy v geologickom ústave.
Až 91-stupňová voda Termálna voda na západnom Slovensku sú tri geotermálne oblasti, siahajú až do Maďarska a Rakúska, ide o Viedenskú a Podunajskú panvu a Komárňanskú kryhu, najteplejšiu až 91-stupňovú vodu má Podunajská panva, termálnou vodou kúri len mesto Galanta.
Na Slovensku je spolu 27 geotermálnych oblastí. Na západe sa územie „teplej vody“ podľa hydrogeológa Radovana Černáka tiahne od Záhoria až po Levice.
Najvýdatnejší zdroj, a zároveň najteplejšia, až 91-stupňová termálna voda, je podľa Remšíka v Podunajskej panve. Tiahne sa od Bratislavy až po Komárno a na severe siaha k Nitre. „Voda s teplotou 70 a viac stupňov je vhodná na vykurovanie budov.“
Termálnu vodu zo zásob Viedenskej panvy by na kúrenie mohli využívať aj obyvatelia Záhoria. Jej teplota je vyše 70 stupňov.
Má aj výrazne liečivé účinky. „Má vysoký obsah sírovodíka,“ hovorí Remšík. Podľa neho je vhodná na liečbu kožných chorôb. V Šaštíne, kde už robili vrty, by tak mohli vzniknúť druhé kúpele Smrdáky, tvrdí.
Tretia oblasť známa, ako Komárňanská kryha, je s teplotou vody do 40 stupňov vhodná najmä na rekreačné účely. Z tejto výhody ťaží najmä Štúrovo a Patince.
Vrt stojí milión eur Na využívanie termálnej vody sú podľa Remšíka potrebné vysoké vstupné náklady. Geologické práce, ktoré určia miesto vrtu, stoja rádovo tisíce eur.
Expert priznáva, že aj s modernou technikou sa dá termálna voda lokalizovať niekedy iba na 60 percent. To odrádza investorov, lebo vrt stojí okolo milión eur. Ak sa však podarí, peniaze sa vrátia do šiestich až ôsmich rokov.
Galanta už takmer 15 rokov vykuruje svoje najväčšie sídlisko Sever a nemocnicu vodou z geotermálneho vrtu. „Vykurujeme približne 1400 bytov,“ spresnil Zoltán Horváth z mestskej firmy Galantaterm. Zákazníci platia za teplo necelých 80 percent v porovnaní s obyvateľmi iných častí mesta.
Mesto malo podľa Horvátha šťastie, vrty zdedilo po štáte.

Beata
Balogová
