BRATISLAVA. Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít (RMORK) je znepokojená nedostačujúcim rozsahom kampane, ktorá sa venuje májovému sčítaniu ľudu na Slovensku. TASR o tom informoval jej predseda Ladislav Richter.
Podľa jeho slov sa táto kampaň nedostane do segregovaných lokalít, v ktorých časť obyvateľov rómskej národnosti žije.
"Asi je každému, kto sa orientuje v tejto problematike, jasné, že ľudia žijúci mimo spoločnosti, s minimálnym vzdelaním, s materinským jazykom rómskym, potrebujú svoju vlastnú kampaň, ktorá by im vysvetlila význam sčítania pre komunitu," priblížil svoje stanovisko. Podľa jeho odhadu by mohlo ísť až o 200 000 ľudí.
Richter sa zároveň obáva, že sa absencia silnej kampane dotkne aj tisícov ďalších Rómov, ktorí žijú v majoritnom prostredí.
"Obávajúc sa prenasledovania aj po skúsenostiach s extrémistickými vystúpeniami v uplynulých rokoch či rasistických výrokoch mnohých slovenských politikov zvažujú prihlásenie sa k vlastnej národnosti," myslí si predseda RMORK.
Podľa Richtera je zarážajúce, že sa vláda SR tvári, akoby tu tento problém neexistoval a prekladá celú "ťarchu" kampane na plecia Štatistického úradu SR, z prostredia ktorého však zatiaľ rovnako nezaznamenal žiadne zmysluplné aktivity určené rómskej komunite.
"Obávame sa preto, že výsledkom tohto mlčania bude pokles počtu Rómov po nasledujúcom sčítaní a teda aj permanentný pokles financií predovšetkým na rómsku kultúru," uviedol a pripomenul, že práve výsledky sčítania budú pre nasledujúce desaťročie východiskom pri rozdeľovaní finančných prostriedkov pre menšiny.
V súvislosti s tým RMORK verejne vyzvala vládu SR, ako aj Štatistický úrad SR, aby urýchlene podnikli kroky k lepšej informovanosti Rómov o sčítaní obyvateľstva a realizovali aktivity smerujúce k získaniu reálneho počtu Rómov v SR.