Platy mužov a žien sa nevyrovnávajú, naopak, rozdiely sa prehlbujú naďalej.
BRATISLAVA. Ženy na Slovensku zápasia s diskrimináciou na všetkých úrovniach, každá piata je vystavená násiliu a nemá dostatočne zabezpečenú pomoc.
Vyplýva to z monitorovacej správy, na ktorej sa podieľali ľudskoprávne expertky zo siedmich slovenských mimovládnych organizácií.
"Slovenská republika je zmluvnou stranou Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW), z čoho jej vyplýva plnenie mnohých záväzkov v oblasti ľudských práv žien," pripomenula dnes Adriana Mesochoritisová z občianskeho združenia Možnosť voľby.
Slovensko naposledy informovalo OSN o dosiahnutom pokroku v napĺňaní Dohovoru v roku 2008, kedy obhajovala vládnu správu. Odpoveďou bolo znepokojenie výboru a rad odporúčaní, čo treba zlepšiť.
Chcú vyplniť medzery
Mimovládne organizácie vytvorili akúsi "tieňovú správu" s cieľom doplniť informácie slovenskej vlády. "Keďže sme vtedy vedeli, že tam budú mnohé skreslenia, tak sme pripravili našu tieňovú, alternatívnu správu," vysvetlila Mesochoritisová. Podľa nej vďaka ich dokumentu získalo OSN komplexnejší obraz.
"Zákonná úprava umožňuje prepúšťanie tehotných žien v skúšobnej dobe, platy žien sú štatisticky o jednu štvrtinu nižšie ako platy mužov, podiel mužov na čerpaní rodičovskej dovolenky je len 0,5 percenta, ženám žijúcim vo vzťahu so ženami nie je umožnené vstúpiť do manželského zväzku, ženy sú vystavené viacnásobnému riziku chudoby," poukázala Jana Zezulová.
Súčasná vláda situáciu neotočila
Ďalším závažným problémom sú podľa expertiek nezákonné sterilizácie rómskych žien, ktoré doposiaľ neboli účinne vyšetrené a vláda neprijala s ohľadom na túto prax ani žiadne riešenia. "Rómske ženy čelia viacnásobnej diskriminácii vo všetkých oblastiach verejného a súkromného života," pripomínajú.
Výbor vyjadril znepokojenie nad pokračujúcou diskrimináciou. Odporučil vláde konať v každej vymedzenej oblasti - od trhu práce, násilia páchaného na ženách až po viacnásobne diskriminované ženy. A poukázal konkrétne, čo má SR robiť.
Správa podľa expertiek monitoruje prevažne obdobie predchádzajúcej vlády, ale tvrdia, že ani v súčasnosti nedochádza k nejakým zlepšeniam. "Jediné obrovské pozitívum, čo vítame a vidíme, je zriadenie Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť," povedala Mesochoritisová.