Podľa ministra solidarita znamená pomáhať tým, ktorí sú v kritickej situácii bez vlastného zavinenia, ale k žiadnemu premiestneniu nebude dochádzať.
BRUSEL. Slovensko nepodporí scenár zdieľania zodpovednosti za prípadný príval utečencov z krajín severnej Afriky. To znamená, že k žiadnemu presunu migrantov medzi členskými krajinami Európskej únie nedôjde, povedal dnes po rokovaní ministrov vnútra EÚ v Bruseli šéf slovenského rezortu vnútra Daniel Lipšic.
Reagoval tak na hlasy silnejúce najmä z Talianska, ktoré sa obáva exodu státisícov prenasledovaných občanov Líbye v prípade, pokiaľ by sa vnútropolitická situácia v krajine začala zhoršovať.
"Sme principiálne proti akémukoľvek prerozdeľovaniu. Princípy, na ktorých azylové právo európskej únie stojí, by mali zostať neporušené. Každá krajina má určité svoje problémy, niektoré s utečencami, niektorí majú iné ťažkosti. Samozrejme je v našej snahe pomôcť krajinám v núdzi, ale prostriedkom k tomuto cieľu nie je to, že budeme distribuovať utečencov po celej únii. Áno, solidarita znamená pomáhať tým, ktorí sú v kritickej situácii bez vlastného zavinenia, ale k žiadnemu premiestneniu nebude dochádzať. Navyše, my reálne veľa utečencov nemáme - ide o niekoľko tisíc ekonomických migrantov z Tuniska, ktorí v žiadnom prípade nebudú mať status utečencov, ani oň nežiadajú. Nie sú to žiadni azylanti," vyhlásil Lipšic.
Situácia sa môže zmeniť
Minister však pripustil, že súčasný stav nemusí po niekoľkých dňoch platiť, teda že rady migrantov z Tuniska, ktorí hľadajú šancu na lepšie živobytie v EÚ, sa môžu čoskoro rozšíriť o tisícky ľudí z Líbye. Tých by mala vyhnať z domoviny už zhoršená politická situácia.
"Situácia sa môže zmeniť každým dňom. Ak zmeny nastanú, musí byť EÚ flexibilná, ale ako ministri sme sa zhodli, že prirovnávať situáciu k biblickému exodu je naozaj prehnané," doplnil Lipšic. Taliansko a Malta prízvukujú, že z Líbye sa môžu vydať na cestu smerom do Európy státisíce ľudí, preto by mala EÚ prijať nové opatrenia, ako tomu zabrániť. Lipšic si však nemyslí, že je na mieste, aby politici vyťahovali nereálne čísla.
"Úloha ministrov nie je v tom, aby zasahovali do veštectva a preto by bolo zodpovedné, aby sa aj niektorí kolegovia nemiešali do špekulácií, lebo to nikomu v tejto chvíli nepomáha. Skôr naopak, to ešte môže migračné vlny podporovať. Takže by som bol na mieste kolegov zdržanlivý a skôr sa zameral na realitu," adresoval odkaz ostatným ministrom Lipšic.
Na príležitosť čaká 500.000 až 1,5 milióna ľudí
Vedenie FRONTEX-u, agentúry EÚ pre spoluprácu na vonkajších hraniciach členských štátov, poukazuje aj na to, že za hranicami Líbye čakajú ďalší Afričania - nie líbyjskí občania. Títo ľudia väčšinou prekročili "priepustné" hranice Líbye pred nejakým časom. Je 500.000 až 1,5 milióna a čakajú na vhodnú príležitosť, aby opustili kontinent.
"To však už sú občania štvrtých krajín, zo subsaharskej Afriky. Samozrejme v ich prípade musíme urobiť všetko pre to, aby veľká migrácia nenastala. Ale opakujem, ťažko odhadnúť, či tam prepukne skutočná občianska vojna, v akom bude rozsahu, koľko bude trvať, je to špekulácia," komentoval Lipšic s dodatkom, že každý migrant bude po príchode do krajiny EÚ posudzovaný individuálne podľa jasných pravidiel dvadsaťsedmičky.