Niektorí policajní šéfovia tvrdia, že ich o obmedzení nosenia samopalov informovali až včera.
Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 21:54 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Policajný prezident Jaroslav Spišiak nepresvedčil svojich podriadených, že samopaly majú policajné hliadky nosiť iba v nevyhnutných prípadoch. Bežne ich policajti majú aj pri kontrole vodičských preukazov či na športových akciách.
S obmedzujúcim usmernením, ktoré podľa prezídia platí už od vlaňajšej jesene, sa niektorí policajní šéfovia vraj zoznámili až včera.
„Dnes nám ho prečítali,“ povedal Marek Luterán, riaditeľ obvodného oddelenia polície vo Veľkých Kapušanoch.
Kým Spišiak chce nosenie samopalov obmedziť, miestni šéfovia by ich radšej nechali na pleciach policajtov.
„Ak dôjde k situácii, že zbraň treba použiť, bude hliadka po ňu utekať na útvar a potom sa vráti naspäť?“ povedal Ľudovít Ladányi, riaditeľ obvodného oddelenia polície vo Vrábľoch.
Práve šéfovia obvodných oddelení polície majú podľa nového usmernenia prezídia rozhodovať, ktorý policajt a kedy si so sebou do služby zoberie samopal.
Ústup od zásady „vždy a všetci“, s ktorou prišiel po vlaňajšej tragédii v Devínskej Novej Vsi Daniel Lipšic (KDH), prichádza po tom, ako si policajti v Bratislave a Žiline zabudli samopal na verejnom priestranstve.
Púšťajú ich ťažko Kto rozhoduje riaditeľ obvodného oddelenia, veliteľ pohotovostnej motorizovanej jednotky, riaditeľ krajského a okresného dopravného inšpektorátu, vedúci diaľničného oddelenia
Zdroj: policajné prezídium
Nižší policajní šéfovia si na samopaly zvykli. Nechávajú ich svojim hliadkam aj napriek pokynu policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka, aby ich využívanie zvažovali.
Od jesene minulého roka podľa Spišiaka neplatí plošný príkaz na nosenie samopalov, pri bežných pochôdzkach, o tom majú rozhodovať riaditelia obvodných oddelení.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) včera vyhlásil, že policajti nemajú nosiť samopaly pri riešení dopravných nehôd, inak ich však majú používať, kým im štát nezabezpečí modernejšie zbrane.
Spišiakova hovorkyňa ešte vo štvrtok pre SME povedala, že usmernenie o samopaloch nevydáva minister, ale policajný prezident.
Samopal sa vždy zíde „Na ulici policajt nikdy nevie, kde ho čo čaká,“ obhajuje nosenie samopalov Ľudovít Ladányi, riaditeľ obvodného oddelenia polície vo Vrábľoch. Súhlasí s ním aj Igor Očenáš, šéf obvodného oddelenia polície v Rimavskej Seči. „Policajt prichádza do styku s rôznymi osobami a rieši rôzne prípady.“
Všetci oslovení obvodní policajní riaditelia sa zhodli, že je menším prehreškom, keď policajt má pri sebe samopal, hoci ho nepoužije, ako keby mu v prípade núdze chýbal.
Podobne ako Spišiak pripomínajú februárový prípad z okresu Rimavská Sobota, kde policajti výstrelom na diaľku zo samopalu zastavili pytliaka.
Opatrnejší pri nasadzovaní samopalov bol z oslovených policajných šéfov len riaditeľ v Brodskom na Záhorí Peter Hladík. „Keď je pokoj, netreba, keď je neporiadok v obvode, samopaly nasadíme.“
Rešpekt aj strach Keď takmer všetci policajti v uliciach začali nosiť samopaly, ľudia ich začali vnímať inak, zhodujú sa zasa psychológovia. Vzbudzujú rešpekt, ale aj strach bežných ľudí. „Je to príliš represívne a nátlakové,“ hovorí prezident Slovenskej komory psychológov František Skokan.
Tento vplyv na bežného obyvateľa si uvedomujú aj oslovení šéfovia obvodných oddelení. „Vedenie Prezídia Policajného zboru a ministerstva vnútra stále považuje možnosť, že policajt má vo výkone služby vo výzbroji aj samopal vzor 58V ako prínos pre posilnenie celkového pocitu bezpečnosti,“ reaguje Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Aj psychológ uznáva, že dôležité je aj to, ako policajti pôsobia na zločincov. Pre ľudí, ktorí sú na hrane zákona, je to určitý signál a varovanie, hovorí Skokan.

Beata
Balogová
