Umelcov delia Budmerice

Časť spisovateľov sa bojí, že ich privatizéri pripravia o kaštieľ.

V Budmericiach majú nábytok nedávny aj dávnejší a na izbách písací stroj.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Vláda chce zrušiť autorské odvody, z ktorých sa platí aj fungovanie kaštieľa.

BUDMERICE. Blog Gustáva Murína o privatizérskych helikoptérach krúžiacich nad Budmericami a nesúhlasný článok speváčky Lucie Piussi opäť rozpútali vášnivú diskusiu o budúcnosti kaštieľa pre spisovateľov.

Ten môžu umelci bezplatne využívať na tvorbu i rekreáciu už od 50. rokov. Prevádzkovaný je z odvodov, ktoré z honorárov povinne odvádzajú do Literárneho fondu. Prispieva aj štát. „Budmerický kaštieľ patrí umeniu - nie privatizérom!,“ hlása vo výzve spisovateľ Murín, ktorý už spustil aj podpisovú akciu.

„Ministerstvo kaštieľ neplánuje predávať, nechápem, o čo iniciátorom ide,“ reaguje minister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Osud kaštieľa i fondu je nejasný. Vláda budúci rok plánuje zrušiť dvojpercentné odvody z honorárov a fond tak príde o kľúčový zdroj príjmov. Jedným z variantov je jeho premena na nadáciu, ktorá by žila z príspevkov.

„Zásadne dôjde k ochromeniu akejkoľvek podpory tvorby,“ tvrdí námestníčka riaditeľa fondu Eva Sokolová.

Kaštieľ, kde chcú písať

Už mi tam len chýbalo, že je tu cítiť aj dym z koncentrákov, čistiť sa to začalo už v štyridsiatom šiestom, reaguje rozhorčene hosť budmerického kaštieľa na článok Lucie Piussi Hyeny v Budmericiach? Ha, už dávno!

Výtvarník a spisovateľ Ivan Popovič naráža na jej vety, že budmerické rekreačno-tvorivé zariadenie pre spisovateľov vzniklo v päťdesiatych rokoch v čase popravy Milady Horákovej a aj dnes je komunistickým skanzenom.

Obavy z predaja

Popovič bol včera jedným z dvoch hostí zámku a patrí k umelcom, ktorí majú obavu, že ich oberú o zariadenie, kde môžu tvoriť a oddychovať. Nad kaštieľom vraj krúžia helikoptéry privatizérov. Gustáv Murín už spustil na internete podpisovú kampaň Budmerický kaštieľ patrí umeniu – nie privatizérom!

Interiéry kaštieľa zrekonštruované v 80. rokoch komunistický skanzen skutočne pripomínajú, nájde sa v ňom však aj starožitný nábytok. Zároveň aj kúpeľne ako vo vysokoškolskom internáte či závodná jedáleň typická pre ubytovne ROH. Návštevníci na atmosféru v neoromantickom kaštieli s rozľahlým anglickým parkom a 18 zamestnancami nedajú dopustiť. Izby si pamätajú diela Kostru, Mináča, Válka, ale aj Mitanu. Aj ich žúry.

Prevádzku kaštieľa platí Literárny fond z 2-percentného odvodu, ten povinne platia autori z honorárov. Opravy hradí štát. Za posledných päť rokov doplácal 80-tisíc eur.

Dvojpercentný poplatok platia tisíce. Spisovatelia, autori odbornej literatúry, prekladatelia, novinári, herci či fotografi. Zámoček vlani využilo na písanie 97 z nich, zväčša skalných. Záchrana aj preto nemá medzi umelcami jednoznačnú podporu.

Väčšina pravidelných hostí už má stálu izbu, v niektorých s podpísaným písacím strojom. Kto sa do zámočku dostane? O tom rozhoduje Literárny fond. Úspešní žiadatelia majú ubytovanie 30 dní v roku zadarmo, za ďalší mesiac si priplatia 12 eur na noc. Vo vyhradených termínoch sa môžu rekreovať s rodinami, je tam bazén, tenisový kurt či volejbalové ihrisko.

Ministerstvo kultúry tvrdí, že zámoček nepredá, a keď mu v máji vyprší zmluva, opäť ho ponúkne na prenájom. Uchádzať sa môže aj Literárny fond, ktorý ho desaťročia spravuje.

Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) naznačuje, že podmienky prenájmu sa zmenia. Kľúčový je pre Literárny fond zámer vlády zrušiť autorské odvody, ktoré časť ľudí núti odvádzať o dve percentá väčšiu daň. Komerčný prenájom fond asi neutiahne.

)

Mladší aj emigranti

V Budmericiach tvorí aj generácia, ktorá si bývalý režim pamätá z puberty. „V izbe číslo 27 sa viem skvelo sústrediť na prácu. Ak Domov spisovateľov zanikne, bude mi chýbať,“ hovorí spisovateľ Peter Krištúfek. V roku 2006 nakrútil film Budmerice – tajomný ostrov spisovateľov.

Literárny domov mali aj Česi, no zámku v Dobříši sa vzdali pred 12 rokmi. Švajčiarsky zväz spisovateľov má pre členov tvorivé pobyty v Berlíne, vo Viedni či v Paríži. Za mesiac si priplatia vyše 500 eur.

„Podpísala som zachovanie Budmeríc. Nemusí byť všetko ako vo Švajčiarsku. Nech autori v západných krajinách so závisťou hľadia na Budmerice,“ myslí si spisovateľka Irena Brežná, ktorá emigrovala počas sovietskej okupácie.

Minister Krajcer: Nechápem, o čo spisovateľom ide

Čo bude s kaštieľom a Literárnym fondom ešte minister kultúry DANIEL KRAJCER (SaS) nevie.

Potrebujú spisovatelia svoj kaštieľ?

Oni tvrdia, že áno.

Váš názor?

Tu nejde o môj názor, spisovatelia tvrdia, že ho potrebujú a prostredníctvom Literárneho fondu sa o prenájom aj môžu uchádzať.

Chystáte jeho predaj?

Niekoľký raz opakujem, nebudeme predávať kaštieľ v Budmericiach. Nechápem, o čo ide iniciátorom tejto aktivity.

Aký s ním máte zámer?

Pôjde do ponukového konania na prenájom. Boli by sme radi, aby slúžil doterajšiemu účelu.

Ako chcete riešiť stratu, ktorú vyrába?

Je to asi 78-tisíc eur za päť rokov, čo nie je taká dramatická suma, ale do budúcnosti treba hovoriť o tom, ako využívať takýto objekt čo najefektívnejšie. Peňazí je v kultúre málo.

Prídu spisovatelia o bezplatné užívanie?

Celkom zadarmo to nemajú. Literárny fond platí 30-tisíc eur ročne za prenájom. Ale mali by si uvedomiť aj tento aspekt.

Ako bude fond fungovať po zrušení autorských odvodov?

Túto otázku máme naplánovanú na koniec roka 2012. Budeme s umelcami o tom diskutovať.

Chcete fond financovať zo štátneho rozpočtu?

O konkrétnom modeli ešte nemá zmysel hovoriť, táto otázka je teraz ešte predčasná.

Takže neviete, čo s ním?

Korektné je rokovať najskôr so zúčastnenými.

Nebude zrušenie odvodu znamenať predaj kaštieľa?

To už je posun inde. Pán Murín hovoril o helikoptérach privatizérov. Opakujem, Budmerice sa predávať nebudú. Bez ohľadu na to, ako bude fungovať fond.

Michal Piško
Anketa: Mal by kaštieľ zostať umelcom?

Ján Litvák

Momentálny záujem o domovy spisovateľov by mohol vyvolať diskusiu, aké sú u nás podmienky pre pôvodnú tvorbu, najmä nekomerčnú literatúru. No skôr zostane iba pri akomsi závistlivom záujme o kaštieľ. Spisovatelia by boli bez neho širšej verejnosti ľahostajní. Niet divu, že práve kaštieľ so svojím geniom loci je predmetom záujmu. O domovoch spisovateľov v Tatrách a Piešťanoch sa hovorí oveľa menej, ak vôbec. Pre mňa sú Budmerice, Piešťany a Smokovec miestami dôležitých stretnutí. Samozrejme, pracujem tu na svojich knihách, čítam tu korektúry, pomáham s knihami iným, relaxujem.

Ľubomír Feldek

Som už úplne mimo toho a nemám k tomu vzťah. Či také niečo má fungovať, závisí od detailov. Či je to spravodlivo využívané a rozumne financované. Do toho nevidím. Nech si to vybojujú tí, ktorí to využívajú. Občas som tam chodil, niečo som tam aj napísal, ale nepravidelne. Kaštieľ nebol až taký príjemný, ako vyzerá z vonku. Stretávali sa tam aj ľudia, ktorí si ublížili a nie vždy to bolo príjemné.

Michal Hvorecký

Kaštieľ by mal zostať pre literatúru, ale systém ako sa tam literáti dostávajú, by mal prejsť zásadnou reformou. Som zástancom štipendijnej podpory hlavne pre mladých, ale v podobe ako je systém nastavený, je to absurdné. A to treba zmeniť, ale nie zrušiť. Ide o to, že tam zostal zachovaný systém zo socializmu, kde iba veľmi úzka skupina predovšetkým starších literátov, z ktorých už mnohí nie sú aktívni, si z toho urobila prázdninové sídlo. Ja nemienim byť súčasťou toho systému, nikdy som tam nebol, bojkotujem to v podobe akej to teraz je.

Ivan Štrpka

Budmerice nepotrebujem, ani som ich nikdy nepotreboval, kašľem na Budmerice. My potrebujeme niečo iné, dobrú knižnú distribúciu, vydavateľov, ktorí vydržia vydávať aj knihy, ktoré nie sú hneď rýchly tovar, to je omnoho podstatnejšie. Mám pocit, že k môjmu svetu Budmerice nepatria. Samotný Literárny fond by bolo treba zreformovať a urobiť skôr nejakú nadáciu, ktorá by bola priehľadná. Mnohí si možno na to zvykli ale pre mňa je dosť rušivá predstava tam sedieť v izbe vedľa izby a súkať nejaké svoje veci, alebo sedieť niekde v krčme.

Gustáv Murín

Domov slovenských spisovateľov Budmerice by mal ostať zachovaný preto, lebo domovy spisovateľov sú všade vo svete. Osobne som bol štipendistom takýchto zariadení vo Švajčiarsku, Spojených štátoch, Grécku, Španielsku, Srbsku. Domov slovenských spisovateľov Budmerice nás dáva na úroveň týchto kultúrnych národov.

Boris Filan

Asi by mali mať spisovatelia priestor, kde by mohli koncentrovane pracovať, ale nie som si istý, že v tak zúfalom stave. Malo by sa nájsť kompromisné riešenie,. Toto by malo slúžiť ako kaštieľ a historická pamiatka. Spisovatelia, ak na to majú peniaze vo svojom fonde, by mali mať niečo čisté, skromné a cenovo primerané. Myslím si, že keď odvádzame 2 percentá, tak by sme to mohli mať, ale areál už tomu nevyhovuje. Malo by byť niečo penziónoveho typu, kde by platili autori primeraný poplatok a bolo tam technické vybavenie, posteľ, stôl, primerane tomu. Tu je viac nostalgie ako úžitku. Ja som tam dva či tri krát bol, a už nepôjdem, lebo mi to nevyhovuje.

Daniela Kapitáňová

Spisovatelia nie sú výnimoční v tom, že by potrebovali svoj domček, do ktorého by chodili písať. Druhá vec je, či má tento majetok prejsť do rúk súkromníka a za akých podmienok. Tie by mali byť rozumne určené. Neviem, čo sa má s kaštieľom urobiť, aby to bolo zmysluplné. Na to predsa snáď máme odborníkov. Ale to neznamená, že ak zostane, musí zostať miestom, kam budú chodiť páni spisovatelia s veľkým P a veľkým S nadúvajúci sa od svojej dôležitosti dokončovať, alebo začínať svoje diela. Ja som tam v živote nebola, aj naozaj kvôli tomu, že nemám pocit, že potrebujem nejaké špeciálne zaobchádzanie, pretože by som prípadne písala. Ja by som to cítila ako záväzok, že oni mi niečo dajú za lepších finančných podmienok a potom sa odo mňa očakáva istý druh lojality.

Michal Piško

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 028
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 898
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 091
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 388
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 902
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 261
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 083
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 614
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 772
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 2 700

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

KULTÚRA

Česi na objednávku vlády nikoho neuniesli, predbehli nás v inom

Českí filmári vedia, kde hľadať hrdinov.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.

Neprehliadnite tiež

Matica stiahla kritizované video s pokrútenou históriou

Tvrdiť, že bez slovenského štátu by nedošlo k SNP a Slovákom by sa zrejme ani nepodarilo vytvoriť vlastný štát, je podľa historika absurdné

Ktoré oko liečiť a ktoré nie? Nevidiacich znepokojil návrh na obmedzenie liečby

Najväčšia poisťovňa na trhu musí pre rekordnú minuloročnú stratu plniť ozdravný plán.

Kiska je hrdý na vojakov. Armáda však potrebuje modernizáciu, hovorí

Ochrana obyvateľov je základnou úlohou štátu, upozornil prezident.

Slovensko chce byť sídlom Európskej liekovej agentúry, súboj sa už začal

Zmena sídla agentúry má byť súčasťou vysporiadania vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop