BRATISLAVA. Predajne s drogovými suvenírmi siete Crazy shop v Bratislave aj v Trnave sú zatvorené. Štát však súboj s ich majiteľmi nevyhral. Na internete už firma ohlasuje novú éru darčekov na 7. marca.
Predajne zatvorili po tom, ako poslanci zákonom zakázali 43 látok z produktov vydávaných za suveníry. Slovenská obchodná inšpekcia varuje, že obchody môžu prísť s novými látkami, ktoré sa na zoznam nedostali.
Ministerstvo zdravotníctva sa spolieha, že zákaz bol dosť široký. „Je vysoký predpoklad, že nový sortiment bude obsahovať látky, ktoré budú na Slovensku od 1. marca zakázané,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová. Kontrola tovarov je podľa ministerstva úlohou pre obchodnú inšpekciu.
Politici sa vraj spoja
Zoznam zakázaných látok schvaľuje parlament, trvá to aj niekoľko mesiacov. Na rýchlejší postup a zmenu zoznamu iba ministerskou vyhláškou treba zmeniť ústavu. Trestné činy môže totiž určovať iba zákon. Poslanec SDKÚ a lekár Ivan Chaban tvrdí, že pracujú na rýchlejšom rozširovaní zoznamu drog.
Koalícia na ústavnú zmenu potrebuje aj Smer. „Budem podporovať každé riešenie bez ohľadu na to, kto ho predloží,“ povedal poslanec Smeru Richard Raši.
Obchodná inšpekcia zasa tvrdí, že bude prísne kontrolovať aj novú várku drogových suvenírov aj pred zmenou zákonov. „V jednom prípade boli dokonca takí drzí, že počas kontroly našich inšpektorov predali zakázané výrobky desiatim ľuďom,“ hovorí Ján Sivák z obchodnej inšpekcie. Skončilo sa to zatvorením obchodu na východe Slovenska na dva dni.
Dôvodom na zákaz bude podľa inšpekcie aj chýbajúce zloženie výrobkov. Poznať zloženie „suvenírov“ je dôležité aj podľa Sone Pekarovičovej z občianskeho združenia Odyseus. „Aby ľudia vedeli, čo budú užívať.“
V Trnave ich vykážu
Komplikovaný návrat bude mať trnavská prevádzka. Jej budova je zamknutá. Majiteľka pasáže hovorí, že obchod tam bude len do konca apríla. „Dali sme im výpoveď z nájmu. Pri podpise zmluvy nás oklamali. Robia nám zlé meno a odháňajú klientov,“ hovorí Zuzana Marcinková.

Beata
Balogová
