Bratislava 19. júna (TASR) - V čase, keď si NATO podáva ruky s Ruskom a snaží sa o zlepšenie svojej vojenskej technológie, musí byť Slovensko na novembrovom summite v Prahe do NATO jednoznačne pozvané, povedal dnes v Bratislave splnomocnenec českej vlády pre prípravu summitu Alexander Vondra.
O vstup Slovenska do NATO má eminentný záujem aj väčšina českých občanov. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky je to až 88 percent Čechov, ktorí fandia Slovákom v ich snahe o členstvo v aliancii, zdôraznil Vondra na verejnej konferencii Súčasná bezpečnostná stratégia v kontexte chápania ľudských práv a príprava Slovenskej republiky na pražský summit NATO.
Nadchádzajúci summit má vo svojej agende podľa českého vládneho úradníka niekoľko bodov. Okrem samotných diskusií o rozšírení aliancie sa v Prahe zídu aj predstavitelia členských krajín iniciatívy NATO Partnerstvo za mier.
Organizátori tejto historickej schôdzky na najvyššej úrovni si predsavzali, že v rámci podujatia budú iniciovať aj summity NATO-Ukrajina, NATO-EÚ a NATO-Rusko. Či sa však predstavitelia aliancie stretnú so svojimi ruskými kolegami, závisí podľa Vondru od rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého môže ovplyvniť protizápadné krídlo vo vláde.
Hlavnými témami pražského summitu, ktorý má rozhodnúť aj o členstve Slovenska v tejto vojenskej organizácii, budú podľa českého splnomocnenca otázky nových členov, nových vzťahov medzi členskými krajinami a nových strategických schopností aliancie. V poslednom bode pôjde predovšetkým o nové výzvy, ktorým čelí svet po teroristických útokoch na USA z 11. septembra a následnej vojne proti terorizmu.
Konferencia o celosvetovej bezpečnostnej stratégii a príprave SR na vstup do NATO, ktorej organizátorom bol Inštitút zahraničného obchodu a vzdelávania v Bratislave, sa konala pod záštitou ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Popri poslancoch a štátnych tajomníkoch sa na nej zúčastnil aj vojenský pridelenec na nemeckom veľvyslanectve v Bratislave Jens Ronneburg.
Nemecký predstaviteľ spolu s českým splnomocnencom Vondrom privítali dnešné rozhodnutie Národnej rady SR o vyslaní slovenskej ženijnej jednotky do Afganistanu.
K vyslaniu podpornej ženijnej jednotky, zloženej z dobrovoľníkov a profesionálnych vojakov, ktorá bude pôsobiť v rámci operácie Trvalá sloboda v Afganistane pod velením USA, došlo na základe dohody medzi NATO a SR a po vzájomných konzultáciách.
Jens Ronneburg ocenil angažovanosť slovenských vojakov v mierových misiách, ktorí sa už pred Afganistanom podieľali na monitorovaní napätej situácie na Golanských výšinách, v africkej Eritrei či na Cypre.
Jednou z hlavných úloh budúceho fungovania NATO bude aj v týchto intenciách podľa Vondru špecializácia jej členov - či už súčasných, alebo budúcich. Ukazuje sa to už pozitívne v prípade Českej republiky, ktorá sa zatiaľ úspešne snaží vysporiadať s prerozdeľovaním strategických úloh aliancie.
Cieľom dnešnej konferencie, organizovanej Inštitútom zahraničného obchodu a vzdelávania, bolo vytvoriť priestor na dialóg pre domácu i zahraničnú verejnosť o problematike Severoatlantickej aliancie z pohľadu chápania ľudských práv.
Novembrový summit NATO, na ktorom sa bude rozhodovať o ďalšom rozširovaní aliancie, sa uskutoční krátko po parlamentných voľbách v SR. Západ podľa vyjadrení mnohých politikov bude pozorne sledovať ich výsledky.
Prezident SR Rudolf Schuster, ako aj premiér Mikuláš Dzurinda však predstaviteľov Európskej únie i USA už niekoľkokrát ubezpečili, že po voľbách, nech by z nich vyšla ako víťaz ktorákoľvek strana, bude na Slovensku zachovaná politická kontinuita i demokratická vláda.