Košice 19. júna (TASR) - Mimo ohrozenia života už je 15-ročný chlapec z košického Luníka 9, ktorého v nedeľu večer vo vážnom šokovom stave a v bezvedomí hospitalizovali na Jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) košickej Detskej nemocnice (DN).
Diagnostikovali mu meningokokovú sepsu v štádiu septického šoku, pričom komplexnou terapiou sa lekárom podarilo jeho stav stabilizovať a infekčný proces zastaviť. Nie je však vylúčené, že vzhľadom na rozsah podkožného krvácania (petechií) možno príde o prsty na ľavej ruke. Ak by boli rodičia s návštevou lekára zaváhali ešte niekoľko hodín, chlapec mohol prísť aj o život.
Hoci ide o ojedinelý prípad, vyvolal na Luníku neodôvodnenú reakciu. Zvýšený zdravotný dozor totiž pracovníci Štátneho zdravotného ústavu nariadili iba približne 20-tim osobám z najbližšieho okruhu pacienta. Starosta Jozef Šana, ktorý sa vrátil na starostovskú stoličku zhruba pred mesiacom, sa na svojom úrade rozhodol vyhlásiť karanténu. Hoci tamojšia základná škola funguje naďalej normálne, Šana na desať dní zatvoril miestny úrad. Tvrdí, že išlo o náhodu a iba chcel zabrániť šíreniu infekcie. Znemožnil tým však zasadnutie miestnych poslancov, ktorí sa práve v utorok mienili zaoberať Šanovým hospodárením na úrade.
Vyvolávateľom meningokokových infekcií je mikrób meningococcus, ktorý existuje v 13 serotypoch a má rôzne klinické formy. Choroba môže prebiehať formou zápalu mozgových blán (meningitída), celkovej infekcie (sepsa) alebo formou kombinácie oboch stavov. Najhorší priebeh má práve meningokoková sepsa. Inkubačná lehota ochorenia je 2 až 10 dní a prvé príznaky pripomínajú chrípku. Po niekoľkých hodinách sa začínajú vytvárať bodkovité podkožné krvácania - petechie, ktoré sa rýchlo zväčšujú a rozširujú po celom tele. Vtedy je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc, pretože o živote rozhodujú minúty. Baktérie sa šíria vzduchom kvapôčkovou cestou, na vonkajšie prostredie sú však citlivé a hynú, takže pri prenose musí dôjsť k veľmi úzkemu kontaktu. Najčastejšie sú postihnuté malé deti vo veku do 5 rokov a medzi 15. až 18. rokom života. Hoci môže byť zanedbané ochorenie smrteľné, včas zachytené sa dá liečiť.
Na JIS košickej DN hospitalizovali minulý rok 15 detí s touto infekciou z východoslovenského regiónu. V Košiciach sa každoročne objaví 1 až 4 prípady. Sporadicky sa toto ochorenie vyskytuje na celom Slovensku.