Bratislava 19. júna (TASR) - Zákonodarný zbor na dnešnom zasadaní schválil zmeny pripravené vládnym kabinetom v základných zákonoch justície - Občianskom súdnom poriadku, Občianskom zákonníku a Trestnom zákone. Schválený bol aj nový zákon o vyšších súdnych úradníkoch.
Do novely Trestného zákona sa rozhodnutím poslancov nedostalo ustanovenie o zákaze akéhokoľvek klonovania ľudských bytostí. Pri hlasovaní sa prezentovalo 105 poslancov, za sa vyslovilo 50, proti 12, hlasovania sa zdržalo 39 a štyria nehlasovali. Citovaná právna norma nebude ani obsahovať zásadu "trikrát a dosť", čo malo znamenať doživotný trest odňatia slobody pre páchateľov obzvlášť závažných trestných činov. Prezentovalo sa 108 zákonodarcov, za schválenie bolo 31, proti 26, hlasovania sa zdržalo 42 a jeden nehlasoval.
Cieľom zmien Občianskeho zákonníka je vytvorenie takého právneho a inštitucionálneho rámca pre záložné právo, ktorý povedie k rozšíreniu možností financovania podnikateľských aktivít, najmä v sektoroch malého a stredného podnikania. Záložné právo k hnuteľným veciam umožní zriadenie neposesórneho záložného práva, ktorého vznik bude viazaný na jeho registráciu v novozriadenom Notárskom centrálnom registri záložných práv.
Novela Trestného poriadku principiálne odstraňuje tzv. preverovanie, respektíve predprípravné konanie príslušných orgánov. Tým sa skráti celková dĺžka trestného konania, odstráni sa duplicita vykonaných úkonov a od podania trestného oznámenia budú mať vykonané úkony procesnú spôsobilosť, uviedol dnes v rokovacej sieni parlamentu minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Skrátené vyšetrovanie sa bude týkať predovšetkým menej závažných trestných činov s trestnou sadzbou odňatia slobody do troch rokov. Posilní sa aj postavenie a dozor prokurátora, pričom v niektorých prípadoch bude nevyhnutný aj jeho súhlas pred začatím trestného stíhania.
V boji proti organizovanému zločinu majú pomôcť nové inštitúty Trestného poriadku - ide o predstieraný prevod, sledovanie osôb a vecí, ako aj vyhotovovanie obrazových, zvukových a iných záznamov. Novela rozšíri právomoc vojenských súdov aj na príslušníkov polície vrátane železničnej, členov zborov väzenskej a justičnej správy, colnej správy, NBÚ a SIS.
Nový zákon o vyšších súdnych úradníkoch, ktorý zasahuje aj do zákona o sudcoch a súdoch, určí, že citovaný úradník bude rozhodovať predovšetkým v občianskom súdnom konaní a v špecifických prípadoch aj v trestnom konaní. Do právomoci úradníkov bude patriť napríklad konanie v určení otcovstva, o úschovách, o umorení listín, ale aj v opatrovníctve a pri vydaní platobných rozkazov.
Parlament schválil vládou predložené zmeny Občianskeho súdneho poriadku, ktoré upravujú postavenie súdov v správnom súdnictve. Precizuje sa zabezpečenie ústavného práva na preskúmanie veci účastníka v odvolacom konaní a spresnenie ústavného práva a na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy.