BRATISLAVA. Cieľ polície, odhaliť v tomto roku o 63 percent viac prípadov drogovej kriminality, sa dotkne aj užívateľov s dávkou pre vlastnú potrebu.
Možný problém v tom vidí SaS, ktorá má vo svojom programe dekriminalizáciu marihuany. „Ak by sa vyslovene zamerali na tie malé ryby, budeme sa pýtať ministra Lipšica, či si to takto predstavoval," hovorí poslanec strany Martin Poliačik.
„Napĺňanie tabuliek pána Spišiaka je výborný cieľ, ale nemalo by to ísť cez mŕtvoly tým, že budeme ničiť životy mladým ľuďom," dodáva Poliačik.
Vlani polícia zistila 1754 prípadov drogovej trestnej činnosti, z toho 66 percent posúdila ako držanie drogy pre vlastnú potrebu. Tento rok má odhaliť 2874 prípadov.
Lipšic chce veľké ryby
Neprimerané trestné stíhania mládeže pri náhodnom kontakte s najrozšírenejšou drogou boli od začiatku argumentom SaS za dekriminalizáciu marihuany.
„Tieto obavy sú určite neopodstatnené," povedal hovorca ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH Gábor Grendel. Drobní užívatelia sú podľa neho často skôr obeťami tých, ktorí drogový biznis organizujú a financujú.
"Nové vedenie rezortu od začiatku deklaruje, že pôjde po veľkých rybách a nielen po drobných užívateľoch," dodáva Grendel.
Odborník na problematiku Jozef Čentéš z Generálnej prokuratúry si zatiaľ netrúfa povedať, či je policajný cieľ reálny.
„Bol by som veľmi rád, keby polícia častejšie odhaľovala obchodníkov s drogami, než tzv. užívateľov," povedal.
„Zo stretnutia so zástupcami Úradu boja proti organizovanej kriminalite som nadobudol dojem, že Národná protidrogová jednotka sa chce v tomto roku zamerať viac na obchodníkov s drogami."
Riaditeľstvá si môžu vybrať
Ciele však nie sú určené pre špeciálny protidrogový útvar, ale pre jednotlivé krajské a okresné policajné riaditeľstvá. Policajný prezident Jaroslav Spišiak tvrdí, že spôsob, ako ich dosiahnu, necháva na riaditeľoch.
Krajské riaditeľstvo polície v Bratislave chce problém riešiť komplexne.
„Prioritne sa zameriame na odhaľovanie distribútorov drog. Nemôžeme však nechať bez povšimnutia ani konzumentov a odberateľov. Na drogovú kriminalitu je totiž napojený aj široký okruh inej trestnej činnosti," povedala hovorkyňa Petra Hrášková.
V kraji vlani odhalili 808 prípadov, toľko majú aj v pláne na tento rok.
Trnavský policajný riaditeľ Imrich Puha na otázky v piatok odmietol odpovedať. Pri Seredi policajti minulý týždeň zadržali muža s kokaínom za štyritisíc eur. Prípad však riešil Úrad boja proti organizovanej kriminalite.
Problematikou sa vlani zaoberal projekt Nadácie otvorenej spoločnosti o uplatňovaní vybraných drogových paragrafov Trestného zákona.
Skúmal roky 1994 až 2007. Podľa výsledkov prieskumu sa aktivita polície proti drobným užívateľom drog zvýšila po roku 2006.
Experimentov s konopnými drogami pribúda, marihuany každoročne policajti „zachytia" najviac zo všetkých drog – takmer dvakrát viac ako pervitínu. Na treťom mieste je heroín.

Beata
Balogová
