Bratislava 19. júna (TASR) - Obyvatelia pobytového utečeneckého tábora v Gabčíkove majú od mája tohto roku možnosť získať základy slovenčiny priamo v tábore. Experimentálna trieda zameraná na výučbu slovenského jazyka vznikla v spolupráci so Štátnym pedagogickým ústavom.
Deti sa pod vedením učiteľky Margity Romanovskej okrem výučby slovenčiny venujú aj aktivitám rozvíjajúcim tvorivé myslenie a fantáziu. Podľa nej je veľmi dôležité, aby sa opäť začali venovať tomu, čo robili aj doma. Na začiatku boli uzavreté, maľovali iba čiernu oblohu, vyrábali iba čierne kvety, uviedla Romanovská. Deti sa okrem slovenčiny učia aj anglický jazyk. Medzi sebou komunikujú buď v rodnom jazyku, alebo ruštine.
Kurzy slovenčiny však môžu navštevovať aj dospelí. Záujem z ich strany je podľa vedúceho pobytového utečeneckého tábora Ivana Dračku minimálny. Dôvodom je podľa neho fakt, že takmer 80 percent obyvateľov tábora tvoria ekonomickí utečenci. "Dôležité je uvedomiť si, že Slovensko patrí nie medzi cieľové, ale tranzitné krajiny," upozornil Dračka.
V pobytovom utečeneckom tábore v Gabčíkove sa v súčasnosti nachádza 64 obyvateľov, z toho 16 detí. Najpočetnejšie zastúpenie má čečenská komunita. Žijú tam však aj Rusi, Afganci, Pakistanci a Indovia.
Najrozšírenejším v tábore je kresťanské a moslimské vierovyznanie. Moslimovia majú k dispozícii špeciálne zariadenú modlitebňu. Učebňa koránu má dvojaké využitie, slúži aj ako šijacia dielňa. Riaditeľ Dračka v súvislosti s kultúrne i nábožensky rozdielnymi komunitami uviedol, že zatiaľ nedošlo k nijakému konfliktu.
Na základe dohody so Základnou školou v Gabčíkove majú obyvatelia tábora možnosť každý štvrtok navštevovať telocvičňu. Okrem toho majú k dispozícii knižnicu a spoločenskú miestnosť. O zdravie ubytovaných sa starajú všeobecný lekár, pediater, gynekológ a zubný lekár.
Pobytový utečenecký tábor v Gabčíkove vznikol v roku 1999. Pred príchodom súčasných obyvateľov slúžil ako integračné humanitné stredisko pre utečencov z Juhoslávie.
Cieľom tohtoročného Svetového dňa utečencov, ktorý v decembri roku 2000 stanovilo Valné zhromaždenie OSN na 20. júna, je upriamiť pozornosť verejnosti na problémy utečencov s osobitým dôrazom na životné osudy a údel žien bez domova. Tento deň by mal upozorniť na kľúčovú úlohu žien pri úteku rodín a vytváraní nového života v krajine azylu, ako aj na ich odvahu a vytrvalosť pri uchovávaní súdržnosti rodiny. Hlavným zámerom je šírenie myšlienky porozumenia, tolerancie a humanitnej pomoci utečencom. Zároveň má tento deň pripomenúť vládam jednotlivých krajín ich medzinárodné záväzky v oblasti starostlivosti o utečencov, ako aj dostupné nástroje ich medzinárodnej ochrany.
Obrazová redakcia TASR ponúka k správe fotomateriál.