Krajské policajné riaditeľstvá začali fungovať podľa Spišiakovho experimentu.
BRATISLAVA. Polícia od tohto týždňa rozbieha mimoriadne cestné kontroly zamerané na rýchlosť, alkohol a bezpečnosť chodcov. Najviac akcií čaká šoférov v Bratislavskom a Prešovskom kraji.
Sú to kraje s najvyššou nehodovosťou na Slovensku a bezpečnosť na cestách je pre políciu tento rok prioritou, ktorú určilo Policajné prezídium. Svoje úlohy a čísla pozná všetkých osem policajných krajov - týkajú sa vrážd, násilných a mravnostných zločinov, sprenevier, krátenia daní, drogovej trestnej činnosti aj bežných priestupkov. Podrobnú tabuľku na žiadosť SME aj zverejnili.
Ciele podľa krajov Vyplýva z nej, že ak v Bratislavskom kraji bolo vlani 4010 nehôd, tento rok ich má byť 3082, teda o 928 menej. V Prešovskom kraji sa má nehodovosť znížiť o 754 prípadov. Pri prepočítaní na percentá je to v každom kraji rovnaký pokles o 23 percent.
Polícia hlási, že nový štýl práce prvé dva mesiace zabral. Zaevidovali 2374 nehôd, usmrtených bolo 41 ľudí. „Je to historicky najmenej od roku 1993, keď vznikla Slovenská republika,“ hovorí Denisa Baloghová z Policajného prezídia. Vlani bolo v rovnakom období 3414 nehôd, mŕtvych 52. Cieľ pre celé Slovensko je o päťtisíc nehôd menej oproti vlaňajším 21 595.
Čo deň dal Čierna kronika
na kruhovom objazde v Bardejove zahynul mladý vodič, v Trenčíne zadržali policajti 26-ročného muža so samopalom a drogami, pri nehode v Trstenej zahynul 16–ročný Poliak, v Senci našli zastrelenú 26–ročnú ženu, v neďalekom Veľkom Bieli našli v dome dôchodkyňu so zraneniami na tvári, v Piešťanoch v noci niekto podpálil Peugeot 405, troch mužov pre drogy zadržali v Bratislave.
Dopravný expert Jozef Drahovský za zlepšením vidí to, že policajti už nie sú hodnotení podľa výšky vybraných pokút, ale podľa podielu na znižovaní nehodovosti.
„Častejšie stoja na úsekoch, kde sa stávajú nehody a nie tam, kde sa dobre vyberajú peniaze.“ Drahovský je členom komisie na zníženie nehodovosti, ktorú zriadil minister vnútra Daniel Lipšic.
Z celkového rozpisu cieľov na tento rok vyplýva, že pre každé krajské riaditeľstvo platí zámer zlepšiť objasnenosť vrážd o desať percent. Vlani bolo najviac vrážd v Nitrianskom (19), najmenej v Žilinskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji (8).
V Bratislave sa najviac kradnú autá. Vlani sa to stalo 1311 majiteľom, teraz má byť krádeží menej o 274. V hlavnom meste je aj najviac krádeží vlámaním. Pri lúpežiach a krádežiach vlámaním je na tom najlepšie Trenčiansky kraj.
Prešov má podľa tabuľky najslabšie výsledky pri odhaľovaní drogovej trestnej činnosti. Vlani policajti odhalili len 55 prípadov, tento rok ich má byť o 240 viac.
Problém je výsledky reálne vykazovať, píše Marián Leško.
Čísla možno ohýbať Advokátka Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje s Via Iuris, považuje stanovenie cieľov za správny krok za predpokladu, že nepôjde o formálny nástroj, ktorému sa budú prispôsobovať štatistiky. „Podobný prístup považujem za potrebný aj pri korupčných trestných činoch a trestných činoch verejných činiteľov. Je nemenej dôležité venovať im pozornosť.“
Korupcia však v tabuľkách nie je. Policajný prezident Jaroslav Spišiak to vysvetľuje tým, že jej odhaľovaním sa viac zaoberá špeciálny útvar na policajnom prezídiu ako krajské a okresné riaditeľstvá.
Lipšic o boji s korupciou často hovorí. To, že nie je v tabuľkách, mu neprekáža. „V hodnotiacom systéme policajtov má váhu každá informácia, ktorá prispeje k objasneniu trestnej činnosti. Teda aj v prípade korupčných trestných činov,“ povedal hovorca Gábor Grendel.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Výsledky majú byť na očiach
Občania dostanú prehľad o tom, ako sa vodí ich policajtom, tvrdí prezídium.
BRATISLAVA. Krajské a okresné policajné riaditeľstvá budú podľa tabuľky výkonnostných cieľov hodnotené štvrťročne. Keď na konci roka dosiahnu dobré výsledky, dostanú ich šéfovia odmenu. Ak bude hodnotenie zlé, skončia.
Policajné prezídium tvrdí, že svojich policajtov budú môcť kontrolovať aj občania. „Čísla budeme samozrejme priebežne zverejňovať,“ uviedla hovorkyňa Jana Pôbišová. Systém poskytovania informácií sa podľa nej ešte musí pripraviť.
Polícia zverejňuje každý mesiac štatistiky nehodovosti a vývoja kriminality na svojej internetovej stránke. Ide však o čísla za celé Slovensko. Podľa nich sa v januári tento rok stalo päť vrážd, čo je o šesť menej ako vlani.
Klesol aj počet lúpeží, krádeží vlámaním či krádeží áut. Počet odhalených násilných trestných činov s rasovým motívom sa znížil z 12 na 6, hoci v ročnom pláne je stanovený nárast o 80.
(bum)

Beata
Balogová
