Podnikateľ Mikuláš Vareha mal politické krytie. Prezident Gašparovič dáva od neho ruky preč.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:45 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. O takmer 29 miliónov eur mal štát na daňových podvodoch obrať podnikateľ Mikuláš Vareha, známy na východe aj ako pán Zemplína.
V rokoch 2007 až 2010 si podľa polície uplatňoval odpočty DPH z fiktívnych obchodov medzi firmami, ktoré riadil.
„Uviedol, že má dva kufríky a peniaze presúva z jedného do druhého. To považuje za uzavretý obchod,“ opisoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Obchodoval so všetkým – s lykožrútom, hnojom, predával tokajské víno, prevádzkoval minizoo, staval bez povolení.
Policajti Varehu zatkli. Zadokumentovaná škoda je porovnateľná s rozpočtom ministerstva vnútra. Preverovaniu čelia aj daňové úrady.
Podnikateľ mal styky aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom a zúčastnil sa na jeho inaugurácii. Kancelária prezidenta sa k nemu včera nepriznala. „Žiadne osobné kontakty neboli,“ povedal hovorca Marek Trubač.
„Ide o jeden z najväčších daňových podvodov na Slovensku,“ hovorí minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Podvody mal Vareha robiť cez fiktívne obchody medzi vlastnými firmami, na základe ktorých si uplatňoval odpočet DPH.
O pochybných aktivitách Varehu v jeho okolí všetci vedeli, on sa však tváril ako nedotknuteľný. „Zrejme si myslel, že môže stáť nad zákonom. A že vďaka kontaktom na miestnej či celoštátnej úrovni unikne zodpovednosti,“ hovorí Lipšic.
Ukazoval sa v médiách Obvinenie Ako robil podvody
Vareha riadil 51 firiem, obchodovali medzi sebou s fiktívnymi komoditami, tovar sa ani nepohol zo skladu, iba menil majiteľa, na odpočtoch DPH štát firmám vyplatil takmer 29 miliónov eur.
Vareha vystupoval v televízii v štýle Jozefa Majského. Začiatkom roka 2009 spolu s manželkou prezidenta Silviou Gašparovičovou rozdával deťom v školách jabĺčka.
Asistovalo mu pritom Gašparovičovo HZD. Neskôr sa ukázal aj na inauguračnej slávnosti prezidenta.
„Uvedená osoba sa podieľala na odovzdávaní ovocia deťom v školách. My však nepreverujeme daňové záležitosti donorov nadácie prezidentovej manželky. Iné spoločné aktivity neboli,“ uviedol hovorca prezidenta Marek Trubač.
Hlava štátu sa podľa neho stretáva s množstvom ľudí. Ako je možné, že Vareha bol aj na inaugurácii prezidenta v júni 2009, Trubač vysvetliť nevedel. Na zozname pozvaných hostí podľa neho nefiguroval.
Odvčera je Vareha v policajnej cele. Podvody mal robiť v rokoch 2007 až 2010 cez firmy, ktorých má na DPH registrovaných spolu 51.
Sám sebe „Predával tovar sám sebe, kupoval sám pre seba, zmluvy uzatváral medzi sebou ústne, platby za tovar realizoval v hotovosti a vždy sám sebe,“ vysvetľuje minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Tovar deklarovaný na faktúrach podľa neho neopustil sklady, iba zmenil majiteľa. Účtovníctvo Varehových spoločností väčšinou nemá žiadne náklady na pohonné látky či spotrebu vody. Spotreba elektrickej energie bola minimálna.
Vo väčšine firiem nemá žiadnych zamestnancov, ani majetok. Medzi komoditami, s ktorými Vareha obchodoval, je aj lykožrút smrekový, euroočká na očkovanie jabloní značky Fuji či maštaľný hnoj.
Riaditeľ skončil Daňové úrady napriek tomu celé roky vychádzali Varehovi v ústrety. Teraz ich preverujú. „Viac informácií
v súčasnosti poskytovať nebudeme,“ uviedla hovorkyňa Daňového riaditeľstva Gabriela Dianová.
Pre kauzu podľa Mikloša už vyvodili dôsledky voči šéfovi Daňového úradu v Trebišove. Pred pár týždňami tam skončil Ladislav Szilágyi.
Úrad dočasne vedie Peter Bobuľský, ktorého tam presunuli z Košíc. Ešte pred Szilágyim úradu šéfoval Jaroslav Mindžák.

Beata
Balogová
