Splnomocnenec má slúžiť komunikačný uzol, ktorý bude aktívne prepájať a iniciovať komunikáciu vlády a verejnej správy s tretím sektorom.
BRATISLAVA. K rozvoju občianskej spoločnosti, participácie a mimovládneho neziskového sektora na Slovensku by mal prispieť novovytvorený post splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Vláda odsúhlasila s okamžitou platnosťou jeho štatút a v ňom aj zriadenie úradu splnomocnenca, ktorý bude organizačne začlenený do Úradu vlády SR.
Zároveň do funkcie splnomocnenca vymenovala súčaného správcu Nadácie Jána Langoša Filipa Vagača. Odsúhlasila mu aj plat vo výške 2007 eur.
Ako v odôvodnení návrhu štatútu konštatovala premiérka Iveta Radičová, podmienky pre rozvoj občianskej spoločnosti nie sú priaznivé.
"Je preto nanajvýš potrebné zlepšiť legislatívne a finančné podmienky tak, aby zodpovedali vážnosti a potrebám tejto sféry." Rovnako je podľa nej potrebné budovať také vzťahy medzi štátom a tretím sektorom, ktoré budú viac využívať a dynamicky rozvíjať potenciál i sociálny kapitál skrytý v aktívnom občianstve.
Pôsobenie splnomocnenca má prispieť k tomu, aby zainteresovaní aktéri z verejného a podnikateľského sektora, politickej sféry, médií, ako aj široká verejnosť lepšie rozumeli potrebe a významu občianskej spoločnosti, aby sa cítili jej súčasťou a aby s ňou intenzívnejšie komunikovali.
Inštitút má zároveň podporiť to, aby sa prostredníctvom partnerských vzťahov umožňoval rozvoj mechanizmov občianskej participácie.
"To z dlhodobého hľadiska povedie k celkovému zlepšeniu spoločenskej klímy v prospech demokratickej modernizácie Slovenska," uviedla šéfka kabinetu.
Splnomocnenec má preto slúžiť komunikačný uzol, ktorý bude aktívne prepájať a iniciovať komunikáciu vlády a verejnej správy s tretím sektorom. Splnomocnenec bude mať postavenie poradného orgánu vlády. Vymenovávať a odvolávať ho bude vláda na návrh premiérky.