Béla Bugár a Ján Figeľ tvrdia, že tvrdšie kritériá pre nominantov strán majú platiť až odteraz.
BRATISLAVA. Na miesta v predstavenstvách a dozorných radách firiem s účasťou štátu by sa už nemali dosadzovať nominanti podľa straníckeho kľúča, ale len tí, čo prejdú konkurzmi. Rozhodla o tom vláda.
Systém výberu cez komisie a podľa pevných kritérií sa však nebude týkať väčšiny štátnych nominantov, ktorí už vo funkciách sú. Napriek tomu, že to pôvodne chcela premiérka Iveta Radičová.
„Schválené pravidlá reagujú na roky neriešený problém výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
Len s vysokou školou? Štátne firmy Členovia predstavenstiev
a dozorných rád musia prejsť
konkurzom a mať:
ukončenú vysokú školu druhého stupňa, prax v riadiacich funkciách najmenej päť rokov, musia byť bezúhonní a odborne spôsobilí.
Nové pravidlá určujú, že sa členmi predstavenstiev a dozorných rád nemôžu stať ľudia bez vysokej školy či päťročnej riadiacej praxe. Tieto kritériá len v šiestich štátnych teplárňach nespĺňa najmenej desať nominantov tejto koalície.
„V rámci podpisovania nových zmlúv Fond národného majetku v spolupráci s ministerstvom hospodárstva bude posudzovať zastúpenie v jednotlivých predstavenstvách a dozorných radách z hľadiska kritérií, ktoré schválila vláda,“ povedala Radičová.
„Preobsadzovanie je otázkou, ktorá sa bude napĺňať v situácii, že títo nominanti nespĺňajú kritériá,“ hovorí.
Šéf MostaHíd Béla Bugár však povedal, že zmena pravidiel by sa nemala týkať ľudí, ktorí už sú vo funkciách, hoci nemajú vysokú školu. Takých má aj Most. „Ja sa tomu ne〜bránim, ale každá norma musí hovoriť o tom, ako to bude
v budúcnosti. Ak by sme pripúšťali retroaktivitu, bolo by to zlé.“ Bugár hovorí, že základnou podmienkou na takého miesto nemusí byť vysokoškolský diplom.
Podobný názor má aj KDH. Jeho predseda Ján Figeľ hovorí, že sa nové konkurzy nemajú týkať ľudí, ktorí už konkurzmi prešli, hoci nemajú vysokú školu alebo riadiacu prax.
Zostanú bez odstupného Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS) zasa hovorí, že výklad je na akcionároch štátnych firiem – teda hlavne na Fonde národného majetku, ktorý má len v predstavenstvách vyše 300 nominantov.
Nové pravidlá by mali zároveň zastaviť odstupné odchádzajúcim členom predstavenstiev a dozorných rád. Ich platy by mali vychádzať z veľkosti firmy, jej dôležitosti a ekonomických výsledkov.

Beata
Balogová
