BRATISLAVA. Uviedol to dnes pre TASR opozičný bieloruský líder Aľaksander Milinkevič.
Otázka ekonomických sankcií je podľa Milinkeviča citlivá a komplikovaná. Za nevyhnutné považuje, aby v prípade prijatia len minimálne zasiahli bežných Bielorusov.
"Takéto sankcie potrebujú osobitné zváženie," povedal počas bezpečnostnej trojdňovej konferencie Globsec, ktorá sa od stredy (2.3.) koná v Bratislave.
EÚ a USA po tvrdých represiách voči opozícii prijali voči predstaviteľom bieloruského režimu cestovné a finančné obmedzenia. Otázku zavedenia osobitných ekonomických sankcií únia zatiaľ odložila.
Milinkevič za bieloruskú opozíciu mimoriadne ocenil stredajší spoločný protest so slovenskými predstaviteľmi proti represiám a za prepustenie politických väzňov v Bielorusku. "Veľmi nás to hrialo pri srdci," konštatoval.
Slovensko môže byť podľa neho spolu s ďalšími postsocialistickým členmi EÚ veľmi dôležité pre pozitívny vývoj v jeho krajine, keďže rozumejú problémom, aké sú teraz v Bielorusku a ovplyvňovať tak európsku politiku.
Situácia v arabských krajinách, kde sa ľudia vzbúrili proti dlhoročným autoritárskym lídrom, sa podľa neho nedá porovnávať so súčasnou situáciou v Bielorusku. V Egypte či Tunisku podľa neho dominovali sociálno-ekonomické problémy, zatiaľ čo v Bielorusku, kde v ekonomike stále dominuje štát, ide najmä o hodnoty, ako je sloboda či občianske práva. "To neznamená, že u nás nemôže dôjsť k ekonomickej kríze, ktorá tiež môže priviesť ľudí na ulicu," povedal.
Ďalší bieloruský opozičný líder Aľaksandr Kozulin, ktorý strávil vyše dva roky vo väzení za vedenie demonštrácií proti Lukašenkovi, označil represie režimu voči opozícii za stalinské. Dialóg s Lukašenkom podľa neho nie je možný. "Akým jazykom sa dá hovoriť s diktátorom?" konštatoval vo vystúpení na konferencii.