Parlament by mohol šéfa NBÚ Františka Blanárika odvolať. Jeho predseda Sulík nevidí dôvod konať.
BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi vyzývali opoziční poslanci premiéra Roberta Fica zo Smeru, aby okamžite odvolal z funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Františka Blanárika.
Bezpečnosť a obraz štátu v zahraničí boli podľa nich v ohrození. Médiá totiž zverejnili informácie o tom, že Blanárik mal za komunizmu udávať vojenskej kontrarozviedke kamarátov.
Teraz, keď sa ocitli vo vláde, pravicové strany Blanárika tolerujú. Post pripadol podľa koaličnej dohody SaS. Tá síce v opozícii nebola, jej predseda Richard Sulík si však pri zakladaní strany potrpel na to, že sú strana bez komunistov a eštebákov.
Vyčítal napríklad Ficovi výrok, že ak sa tu niekto osvedčil, tak ľudia z bývalej KSČ. Sulík verí, že voliči ich postoj pochopia, Blanárika považuje za odborníka.
„Pokiaľ si konkrétni ľudia robia svoju prácu náležite, nevidíme dôvod tlačiť na ich výmenu.“ Šéfovi NBÚ sa končí funkčné obdobie až v roku 2013.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár si myslí, že koalícia by sa mala Blanárikom zaoberať. „Mali by sme konať.“
V texte nájdete
Sulík: Nechcem ísť s krvavými očami do krížovej výpravy
Vychádzal s Mečiarom, Ficom aj s Dzurindom
Už neprekáža Ako preverujú NBÚ vydáva bezpečnostné previerky ľuďom a firmám, aby sa mohli oboznamovať s utajovanými skutočnosťami a uchádzať o niektoré zákazky, ide o informácie, ktoré treba v záujme krajiny chrániť pred vyzradením, zneužitím či poškodením, previerkou by nemali prejsť bývalí eštebáci, kriminálnici alebo vydierateľní ľudia, dôveryhodný a preverený by mal byť aj riaditeľ úradu, Blanárikovi dalo previerku ministerstvo obrany ešte za vlády Mikuláša Dzurindu.
Ak vláda čo najskôr nepodá návrh na odvolanie riaditeľa NBÚ Františka Blanárika, spochybní tým dôveryhodnosť tohto úradu aj pozíciu Slovenska v medzinárodných bezpečnostných štruktúrach.
Vo februári 2009 si toto mysleli poslanci SDKÚ, KDH aj SMK, ktorí napísali list premiérovi Robertovi Ficovi (Smer). Žiadali ho, aby okamžite proti šéfovi NBÚ vyvodil zodpovednosť pre jeho minulosť. Podľa archívnych dokumentov Blanárik za totality spolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou.
Nová vláda je pri moci osem mesiacov, ale Blanárika stále neodvolali. Podľa zákona pritom stačí, aby to parlamentu navrhla vláda alebo tridsať poslancov.
Je za tým SaS Post podľa koaličných dohôd pripadol SaS. Strana má pravidlo, že jej členom nemôže byť bývalý komunista. Jej predseda tiež vyškrtol pred parlamentnými voľbami z kandidátky Branislava Hochela, ktorý bol kandidátom tajnej spolupráce ŠtB. Kandidát pritom nemusel o spolupráci vedieť, na rozdiel od Blanárika, ktorý mal udávať vedome.
Minulosť šéfa NBÚ strane neprekáža. „To, že máme takéto prísne požiadavky na svojich členov neznamená, že začneme robiť masívne čistky.
Pokiaľ sú konkrétni ľudia odborníci a robia svoju prácu náležite, nevidíme dôvod tlačiť na ich výmenu,“ povedala Sulíkova hovorkyňa Tatiana Tóthová. Blanárika chcú nechať vo funkcii až do konca jeho funkčného obdobia v roku 2013.
Bugár: Mali by sme konať List Ficovi, aby Blanárika odvolal, napísali poslanci Pavol Frešo a Tatiana Rosová z SDKÚ, Pál Farkas z SMK a Stanislav Kahanec z KDH. Dnes je v parlamente už len Rosová. Povedala, že na svojom stanovisku trvá.
Nie je už poslankyňou výboru na kontrolu NBÚ, ale spýta sa aj v SDKÚ, prečo Blanárik nebol odvolaný. Pýtať sa na koaličnej rade bude aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. „Máte pravdu, mali by sme konať.“
Oficiálne rokovania neboli Blanárika v minulosti kritizoval aj terajší minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic, ktorý žiadal jeho okamžité odvolanie. Hovoril, že v prípade takejto funkcie by nemal byť ani tieň podozrenia, pričom v prípade Blanárika je tých podozrení priveľa.
„Na svojich slovách trvá,“ povedal teraz jeho hovorca Gábor Grendel. Na to, prečo nenavrhne na vláde jeho odvolanie, už neodpovedal.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) neodpovedala na otázky, či jej človek s takouto minulosťou neprekáža na čele úradu a či bude s SaS o tejto téme rokovať.
„Na túto tému zatiaľ na úrovni predsedníčky vlády vrámci vlády ani medzi koaličnými partnermi neprebehli žiadne oficiálne rokovania,“ povedal len jej hovorca Rado Baťo.
Mal udávať známych Blanárik podľa doteraz zverejnených informácií udal kolegu, že chodí v pracovnom čase obrábať vinicu, iného kolegu udal, že uňho prespala rodina zo západného Nemecka a ďalšieho, že sa po smrti manželky stretáva s pochybnými ženami.
Blanárik na otázky o tom, prečo si ho SaS osvojila, neodpovedal, jeho hovorkyňa povedala, že nesúvisia s činnosťou NBÚ.
Sulík: Nechcem ísť s krvavými očami do krížovej výpravy
Keď ste zakladali SaS, na blog ste napísali: „Keď už sme pri komančoch, je nešťastie, že 20 rokov po revolúcii tvoria vo vláde väčšinu. Niet sa ani čomu čudovať, keď jej predseda tvrdí, že ak sa tu niekto osvedčil, boli to ľudia z bývalej KSČ.“ Nie ste ako Robert Fico, keď nechávate Františka Blanárika vo funkcii s odôvodnením, že je odborník?
Som presvedčený, že nik nemôže spochybňovať jednoznačný postoj SaS k bývalému režimu. Ten môžeme najlepšie dokázať spôsobom, akým vyberáme svojich členov. Začať však robiť čistky len preto, že sme súčasťou vládnej koalície, by bolo prejavom zneužívania moci a nie zodpovedného vládnutia. Pokiaľ si konkrétni ľudia robia svoju prácu náležite, nevidíme dôvod tlačiť na ich výmenu.
Neprekáža vám, že niekto, kto udával kamarátov, má takú vysokú funkciu?
Prekáža mi, ak o krajine rozhodovali ľudia, ktorí ju úplne bez zábran drancovali, ale tvárili sa ako najväčší mecenáši. Prekáža mi, ak ľudia klamú, zavádzajú, manipulujú, ak zneužívajú svoje postavenie a dôveru ľudí. Ale aj keby som si to prial, nemôžem zmeniť celý svet. Môžem však meniť prostredie okolo seba a to sa nám v strane darí.
Myslíte si, že vaši voliči to pochopia?
Verím, že áno. Rozhodne by nepochopili, ak by sme sa pustili s krvavými očami do nejakej krížovej výpravy.
Rokovali ste s pánom Blanárikom?
Stretli sme sa niekoľkokrát a naša debata sa týkala predovšetkým efektivity fungovania úradu.
Viete, že udelil viacero podozrivých previerok?
Dokážem posudzovať len obdobie, odkedy sme súčasťou koalície. Uisťujem, že ak sa objavia pochybnosti, že v tomto čase boli udelené nejaké pochybné previerky, budem konať.
So svojou minulosťou je vo funkcii zrejme nezákonne. Ani to nie je problém?
Zrejme pre mňa nemôže byť dostatočný argument. Sú tu orgány, ktoré majú právomoc pri podobných podozreniach konať, ak majú nejaké relevantné informácie.
Post šéfa NBÚ pripadol SaS. Máte súhlas koaličných partnerov, aby Blanárik zostal vo funkcii? Napríklad Béla Bugár o tom nevedel.
Funkčné obdobie pána Blanárika trvá do roku 2013. Ktokoľvek z partnerov má právo nastoliť akúkoľvek tému a budeme o nej diskutovať.
Monika Tódová
Vychádzal s Mečiarom, Ficom aj s Dzurindom
Pod Blanárikovým vedením vydal úrad viacero pochybných previerok.
BRATISLAVA. „Nie sú pochybnosti o tom, že svoju prácu vykonáva zodpovedne,“ povedala o Františkovi Blanárikovi hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.
Pochybností pri Blanárikovi je však viac. Udelil viacero previerok bývalým eštebákom alebo spolupracovníkom ŠtB. Napríklad Svatoplukovi Ratuskému, ktorý bol tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu za vlády Roberta Fica.
Kto prešiel Svatopluk Ratuský komunistický pohraničník a člen SIS podozrivý z účasti na únose Michala Kováča, Mária Kreslová spolupracovníčka komunistickej kontrarozviedky, Karol Mitrík podozrivý z krivej výpovede.
Ratuský bol pohraničníkom a šiel po ľuďoch, ktorí sa chceli dostať na Západ. Za vlády Vladimíra Mečiara sa podľa polície ako príslušník SIS podieľal na únose prezidentovho syna. Previerku dal Blanárikov úrad aj bývalej riaditeľke Zboru väzenskej a justičnej stráže Márii Kreslovej, ktorú do funkcie vymenoval minister spravodlivosti Štefan Harabin (HZDS).
Podľa archívnych dokumentov sa pritom rovnako ako Blanárik stretávala s príslušníkmi vojenskej kontrarozviedky a poskytovala im informácie.
Po zmene vlády Blanárik rýchlo udelil previerku terajšiemu šéfovi SIS Karolovi Mitríkovi, ktorý na súde svedčil v prospech Eugena Čuňa, obžalovaného z korupcie. Súd jeho výpovedi neuveril, NBÚ mal skúmať aj to, či Mitrík neklamal. Využiť mohol aj bezpečnostný pohovor alebo detektor lži, ale ani úrad, ani Mitrík, nechceli povedať, či takýto test absolvoval.
Blanárik bol kedysi Ústredným tajomníkom HZDS, za Dzurindovej vlády sa stal pridelencom na Ukrajine, vtedajšie ministerstvo obrany mu aj udelilo previerku. Po nástupe Roberta Fica ho HZDS nominovalo za šéfa NBÚ a neprekáža ani tejto vláde.
Monika Tódová

Beata
Balogová
