Koľko ľudí už žiada hlasovanie o nemennosti Zákonníka práce či skrátení pracovného času, odborári taja.
BRATISLAVA. Petícia odborárov za skrátenie pracovného týždňa nekončí, aj keď tvrdia, že už majú dosť podpisov na vyhlásenie referenda. Koľko ľudí ich podporilo, prezradiť nechcú. Na referendum ich musí byť najmenej 350-tisíc.
„Máme dostatok podpisov, aby sme ich mohli odniesť pánovi prezidentovi, ale chceme ich oveľa viac,“ hovorí viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Daniela Žufová.
Číslo povedať odmietla. „To odo mňa nemôžete žiadať.“ O pokračovaní akcie podľa nej rozhodli orgány konfederácie.
Akcia mala podľa plánu trvať do konca februára a do 10. marca chceli predložiť návrh kampane za účasť na referende.
Menia taktiku
Predseda Integrovaného odborového zväzu Dušan Barčík potvrdil, že pokračovanie petície súvisí s vývojom rokovaní expertnej skupiny, ktorá na ministerstve práce rieši novelu zákonníka. „Prvý termín na spočítanie bol 28. február, ale beží to ďalej.“
Aký bude ďalší postup by mali odborári rozhodnúť na dnešnom predsedníctve, povedal Vladimír Filipča z Odborového zväzu Kovo v Banskej Bystrici. „S akciou sme spokojní. Napríklad v Detve sme vyzbierali 1300 podpisov. Veľa bolo aj v železiarňach v Podbrezovej“.
Petičná akcia sa začala 10. januára. Odborári v marci plánovali vyhlásiť aj hodinový generálny štrajk. Nátlakové akcie zastavili 11. februára, po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou.
Nedohodli sa
Expertná skupina o zákonníku rokovala včera, sporné body nevyriešila. Priestor na zmeny bude aj v pripomienkovom konaní, povedala hovorkyňa ministerstva Slávka Sélešová.
V petičnej akcii KOZ žiada referendom skrátiť pracovný čas z osem na sedem hodín denne. Nadčasy chce povoliť len do 80 hodín ročne.
Petícia je súčasťou kampane, ktorú KOZ pripravila v novembri. Predpokladané náklady boli spolu 3450 eur. Z toho 850 eur malo ísť na letáky, 500 eur na petičnú akciu.

Beata
Balogová
