Brusel pošle peniaze tým postsovietskym krajinám, ktoré sa nebudú reformovať len naoko.
BRATISLAVA. Druhýkrát za tri týždne odišlo z Bratislavy silné diplomatické posolstvo na adresu diktátorského režimu Alexandra Lukašenka. „Nikto nebude spolupracovať s Bieloruskom, kým tam bude sedieť vo väzení čo len jediný politický väzeň.
Krajina, kde vládne totalita, nemá žiadnu budúcnosť,“ povedal minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) ako hostiteľ včerajšieho stretnutia ministrov krajín Visegrádskej štvorky s krajinami Východného partnerstva.
Pred troma týždňami na rozšírenom summite V4 podpísala podobnú výzvu nemecká kancelárka Angela Merkelová, včera ju podporil nemecký šéf diplomacie Guido Westerwelle, šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a český eurokomisár pre rozšírenie Štefan Fülle.
V Bratislave si ho vypočul námestník bieloruského ministra zahraničných vecí Valerij Voronecký, ktorý ho má tlmočiť Lukašenkovi.
Ashtonová prišla na chvíľu
Barónka Ashtonová hovorila, že trojročná spolupráca s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou sa osvedčila, pochválila aj iniciatívu krajín V4. Po krátkej návšteve Slovenska potom odletela do Moldavska.
Silná diplomatická zostava včera v Bratislave za najväčší pokrok v zavádzaní reforiem pochválila Moldavsko, potenciál majú Arménsko, Azerbajdžan a Gruzínsko.
Ukrajina v tempe demokratických zmien podľa ministrov poľavila a Bielorusko nespolupracuje vôbec. Dzurinda naznačil, že väčšiu finančnú pomoc získa tá krajina, ktorá bude zavádzať reformy najrýchlejšie.
Vzorom je Visegrád
Nemecký šéf diplomacie Westerwelle dal východným krajinám za vzor práve postkomunisitcké štáty V4. „Je to výnimočný príbeh pre milióny ľudí na celom svete,“ povedal nemecký šéf diplomacie na historicky prvom stretnutí ministrov V 4 s Nemeckom.
Dzurinda pripustil, že projekt Východného partnerstva môžu zbrzdiť protivládne protesty v arabskom svete. „Sme si tohto citlivého problému vedomí, ale budeme dbať na vyvážený postoj v južnom i vo Východnom partnerstve,“ povedal pre SME.
Westerwelle vylúčil spoluprácu s líbyjským diktátorom Muammarom Kaddáfím. Vojenskú intervenciu nepodporuje, žiada prísnejší postih pre Kaddáfího a jeho rodinu a zmrazenie ich účtov.
Westerwelle: Slovákov sa netreba báť
Nemecký šéf diplomacie navštívil Volkswagen a hovoril o výhodách otvorenia pracovného trhu Slovákom.
BRATISLAVA. Lacnej pracovnej sily zo Slovenska sa Nemci nemusia báť. Otvorenie nemeckého pracovného trhu pre pracovníkov z nových členských krajín Európskej únie po 1. máji bude výhodné pre obe strany.
„Obavy ľudí sú pochopiteľné, obávajú sa nových vecí, ale väčšina Nemcov vie, že spoločná Európa je úspešný projekt, z ktorého majú veľké výhody,“ povedal pre SME nemecký šéf diplomacie Guido Westerwelle.
Väčšina Nemcov sa podľa posledných prieskumov obáva lacnej pracovnej sily z východu, hoci zamestnanosť je najlepšia za posledných 20 rokov a krajine chýba kvalifikovaná pracovná sila.
„Nemecko žije z medzinárodného prepojenia a pre Slovensko znamená spoločný trh silné investície,“ povedal Westerwelle, ktorý si v Devínskej Novej Vsi prezrel bratislavský Volkswagen.
Po kancelárovi Gerhardovi Schröderovi, kancelárke Angele Merkelovej a prezidentovi Christianovi Wullfovi to bol ďalší nemecký politik, ktorý si vypočul plány najväčšieho výrobcu automobilov v Európe.
Najviac Westerwelleho zaujal model ekologického Touarega Hybrid, ktorý začal bratislavský Volkswagen vyrábať ako prvý spomedzi 61 závodov.
Pobavilo ho vysvetlenie predsedu predstavenstva Andreasa Trostmana, ktorý mu v montážnej hale vysvetlil, že svadba znamená spojenie podvozku a karosérie „na večné časy“ s pomocou asi 40 skrutiek.
Miriam Zsilleová

Beata
Balogová
