BRATISLAVA. Tisícky externistov nemajú istotu, ako budú od septembra platiť poplatky za školu. Novela vysokoškolského zákona ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ), ktorá mala stanoviť pravidlá, zrejme v parlamente neprejde. Dôvodom je, že koalícia opäť nebude mať väčšinu.
Novelu potápajú štyria Obyčajní ľudia na čele s Igorom Matovičom. „V tomto znení za ňu nezahlasujeme,“ povedal včera Matovič. Prekáža mu, že Jurzyca chce plošne spoplatniť všetkých externých študentov.
Externistov je asi 45-tisíc. Doteraz časť z nich školné neplatila, zvyšok áno. Rozhodovala o tom škola. Ústavný súd to však označil za protiústavné, keďže jestvovali dve skupiny študentov.
Všetci alebo nikto Externisti školy vyberajú peniaze od externých študentov, denné štúdium je bezplatné, externe študuje asi 45tisíc vysokoškolákov, výpadok školného by ročne školy obral o 20 miliónov eur
Jurzyca stál pred dilemou, či školné celkom zrušiť alebo spoplatniť celé externé štúdium. Rozhodol sa pre spoplatnenie.
Zrušenie poplatkov by vysokým školám spôsobilo výpadok 20 miliónov eur ročne, tvrdí ministerstvo. Trvá na tom, že platiť budú všetci externisti aj v prípade, ak Národná rada novelu neprijme. „Vyplýva to z iných ustanovení zákona,“ tvrdí hovorkyňa Miriam Žiaková.
Vysoké školy však vidia september rôzne. „Budeme aj naďalej vyberať už zavedené školné a v niektorých programoch sa platiť nebude,“ hovorí rektor Ekonomickej univerzity Rudolf Sivák. Externe tam študuje asi pätina z 13-tisíc poslucháčov.
Neistí rektori aj poslanci Rektor najväčšej Univerzity Komenského Karol Mičieta hovorí, že súčasné pravidlá sú nejasné. „Mal by sa do toho zaviesť poriadok.“ Nevedel ešte povedať, či budú poplatky vyberať.
Nejasno v tom majú aj samotní poslanci. Kým Matovič si myslí, že svojím postupom zabezpečil externistom štúdium zadarmo, exminister školstva za SNS Ján Mikolaj hovorí, že školy budú mať naďalej na výber.
Ústavnému súdu sa totiž podľa Mikolaja nepozdávali dve kategórie študentov v rámci jednej školy. „Ak sa celá vysoká škola rozhodne nevyberať od externistov poplatky, musí dostať dotáciu od štátu a štúdium bude zdarma,“ tvrdí Mikolaj. Výber poplatkov bude podľa neho závisieť od rozhodnutia akademického senátu.
Ústavný súd nekomentuje, ako sa majú školy zachovať.
„Táto nejasná situácia nahráva čiernemu školnému,“ povedal šéf klubu Mostu-Híd László Sólymos.

Beata
Balogová
