BRATISLAVA.
"V týchto dňoch boli v slovenských nížinách pozorované prvé škovránky poľné, cíbiky chochlaté a škorce. Ide o poslov jari, ktorí k nám prilietajú každoročne medzi prvými," uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
"Ak vydrží teplejší ráz počasia, v najbližších dňoch môžeme očakávať prílet ďalších druhov. Začiatkom marca k nám začnú prilietať sťahovavé druhy kačíc, bociany a bahniaky," pokračoval ornitológ Ján Gúgh. Priblížil, že v druhej polovici marca začne prebiehať húfna migrácia hmyzožravých vtákov. "Až do polovice mája budeme sledovať prílety niekoľkých desiatok druhov. Ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii."
Podľa Gúgha si na prílet najpopulárnejšieho sťahovavého druhu, lastovičky, budú ľudia musieť počkať. Lastovičky sa v týchto dňoch vyskytujú napríklad v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či na Malte, ich prvé prílety na Slovensko sa očakávajú v druhej polovici marca.
Vtáčia migrácia je fascinujúcim prírodným úkazom. Preto sú jarné prílety každoročne sledované po celom Slovensku stovkami ornitológov a birdwatcherov. "Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým bude možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním," doplnil Gúgh.