Viaceré koaličné strany si spomenuli, že im Blanárikova minulosť prekáža. Stačilo sa opýtať.
BRATISLAVA. František Blanárik možno skoro skončí vo funkcii riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. SDKÚ, KDH aj Most chcú v pondelok rokovať s SaS o jeho výmene.
Odvolanie bývalého spolupracovníka komunistickej vojenskej kontrarozviedky žiadala pravica už vo februári 2009, no od volieb sa nič nedialo.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vo štvrtok na otázky o Blanárikovi neodpovedala, včera jej hovorca Rado Baťo vyhlásil, že jej „prekáža minulosť ľudí vo vysokých funkciách, ktorí preukázateľne spolupracovali s ŠtB či s podobnými zložkami komunistického režimu“. O veci by podľa nej mala hovoriť koaličná rada.
„Máme prvú nekomunistickú vládu od roku 1989, tak by sme sa podľa toho mali aj správať,“ vyhlásilo KDH.
Post šéfa NBÚ patrí podľa koaličnej dohody SaS. Jej predseda Richard Sulík vo štvrtok tvrdil, že Blanárik je odborník na svojom mieste. Dnes sa rozhodol, že požiada výbor na kontrolu NBÚ o preskúmanie, či je riaditeľom v súlade so zákonom.
Stačilo sa opýtať
Na Blanárika si spomenuli po tom, čo sa ich denník SME opýtal, prečo ho doteraz neodvolali. Ešte pred dvoma rokmi pravicové strany tvrdili, že jeho zotrvanie vo funkcii ohrozuje bezpečnosť štátu.
„Ak pôsobia vo vysokých štátnych funkciách ľudia, ktorí spolupracovali s ŠtB, je to hanba. Nemajú tam čo robiť,“ hovoril vtedy predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. „Slová predsedu platia aj naďalej a stojí si za nimi,“ povedal teraz hovorca strany Michal Lukáč.
Mali sme s ním problém od začiatku, tvrdí aj KDH. „Takéto kádre nemajú čo robiť na vysokých bezpečnostných postoch v štáte,“ povedal hovorca strany Matej Kováč.
Prekvapená SaS
Rokovať o Blanárikovi je podľa podpredsedu SaS a ministra obrany Ľubomíra Galka legitímna požiadavka. „Len ma prekvapuje, že prišla až osem mesiacov po voľbách,“ hovorí.
Post pripadol v koalícii SaS. Predseda parlamentu a strany Richard Sulík (na snímke) ešte predvčerom plánoval ponechať Blanárika vo funkcii až do konca jeho funkčného obdobia v roku 2013.
Včera Sulík oznámil, že požiada výbor na kontrolu činnosti NBÚ, aby zistil, či je Blanárik vo funkcii protizákonne. Bývalí spolupracovníci ŠtB by nemali mať previerku a Blanárik ju má.
Otázne je, či niečo také výbor vôbec môže konštatovať. Previerku môže odobrať len NBÚ. Ani samotný predseda výboru Marián Saloň zo Smeru nevedel, čo vlastne výbor môže robiť. „Ak dostaneme podanie, budeme sa ním zaoberať.“
V tejto strane by vraj byť nemohol
Sulíka včera v rozhodnutí obrátiť sa na výbor podporili aj viacerí poslanci SaS. Pri otázke, či v Blanárikovom prípade nejde skôr o morálku ako zákonnosť, hovorili jednotne, že členom SaS by sa určite nikdy nestal. Strana má pravidlo, že neprijíma bývalých komunistov ani eštebákov.
Sulík reagoval na otázky o Blanárikovi podráždene. „To nie je otázka dôvery. Keď si svoju robotu nebude robiť poriadne, tak sa to určite dočítam v nejakom nemenovanom denníku, a potom budem konať. Keďže už o hayekovcoch sa písať nedá po tom, ako Martin Chren odstúpil, tak treba o niečom písať,“ povedal.
Súhlasila Radičová?
Predseda parlamentu povedal, že si po voľbách Blanárika zavolal a povedal mu, že ak si bude svoju prácu robiť dobre, ponechá ho vo funkcii. Vraj o tom informoval aj premiérku a ona súhlasila. Iveta Radičová pritom ešte predvčerom povedala, že o tejto téme s nikým nerokovala.
Blanárik podľa archívnych materiálov udával vojenskej kontrarozviedke svojich kamarátov.

Beata
Balogová
