Bratislava 20. júna (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda je presvedčený, že Slovensko bude mať v krátkom čase po septembrových parlamentných voľbách demokratickú vládu, ktorá si získa dôveru Severoatlantickej aliancie. Zostavenie vlády oddanej demokratickým hodnotám vníma ako základný predpoklad pre získanie pozvánky na vstup do NATO a ako kľúčovú úlohu pre slovenských politikov. Dzurinda to uviedol na úvod dvojdňovej regionálnej konferencie veľvyslancov SR akreditovaných v členských krajinách NATO, ktorá sa dnes začala v Bratislave.
Vstup do aliancie nie je podľa Dzurindu cieľom, ale prostriedkom, aby Slovensko bolo bezpečnejšou a stále viac prosperujúcou krajinou. Slovenských diplomatov päť mesiacov pred pražským summitom požiadal o vystupňovanie úsilia pri zvyšovaní podpory slovenských ambícií.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan uviedol, že Slovensko očakáva na pražskom summite NATO v Prahe jediný výsledok, ktorým je pozvánka do aliancie. "Nepozvanie za člena NATO na druhý pokus by bez preháňania znamenalo pre Slovensko katastrofu. Tretí pokus totiž už nemusí prísť," zdôraznil.
Ako ďalej uviedol, Slovensko sa po technickej stránke pripravilo na členstvo v aliancii dobre a z tohto pohľadu neexistujú prekážky pre pozvanie. "Cení sa serióznosť a pokrok, ktorý sme dosiahli pri plnení úloh Akčného plánu členstva, osobitne pozitívne je hodnotená reforma ozbrojených síl Model 2010," uviedol. V prípade Slovenska však ide podľa jeho slov o to, či vláda po parlamentných voľbách bude pre členské krajiny dôveryhodnou zárukou, že návrat k pomerom spred roku 1998 nehrozí. "Jasné vyjadrenia predstaviteľov NATO a členských krajín nie sú zasahovaním do vnútorných záležitostí. Nikto slovenským voličom neprikazuje, ako majú voliť," konštatoval. Vyhlásenia budúcich spojencov o následkoch vytvorenia vlády, ktorá by nezískala dôveru aliancie, považuje za čestný a otvorený prístup.
Cieľom bratislavskej konferencie veľvyslancov SR je podľa Kukana posúdiť šance Slovenska na získanie pozvanie do aliancie a zároveň vytýčiť kroky, ktoré by upevnili súčasnú pozitívnu východiskovú situáciu.
Na konferencii sa okrem veľvyslancov zúčastňujú i zahraniční hostia - splnomocnenec českej vlády pre prípravu pražského summitu NATO Alexander Vondra, riaditeľ Úradu pre národnú bezpečnosť Poľskej republiky minister Marek Siwiec a štátny podtajomník Ministerstva zahraničných vecí Maďarska Gábor Bródi.