Bratislava 20. mája (TASR) - Návrh na zmierovacie konanie v rámci vyjednávania tripartity o sociálnych otázkach zamestnancov vo verejnej službe iniciovali v stredu predstavitelia Konfederácia odborových zväzov. Reagovali tak na skutočnosť, že rokovania týkajúce sa požiadaviek KOZ neboli ukončené do 31. mája, ako pôvodne ukladal zákon.
Od 1. apríla platí nový zákon o verejnej službe, podľa ktorého je možné vyjednávať o sociálnych podmienkach zamestnancov, ktorých sa táto legislatívna norma týka. Ide napríklad o výšku a termínovú účinnosť platových taríf, skrátenie týždenného pracovného času, predĺženie výmery dovolenky, zavedenie zamestnávateľského príspevku na doplnkové poistenie či výšku odstupného a odchodného. Podľa slov predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jána Gašperana KOZ požaduje skrátenie týždenného pracovného času na 37,5 hodiny a zvýšenie reálnych platov o tri percentá od začiatku budúceho roku. Ďalšími požiadavkami sú presunutie účinnosti nových platových taríf z 1. apríla 2003 na 1. januára 2003, predĺženie výmery dovolenky o jeden týždeň, stanovenie odchodného vo výške troch funkčných mesačných platov, prispievanie na sociálny fond vo výške 1,5 percenta z príslušnej tvorby a vymedzenie troch percent z tvorby na doplnkové poistenie zamestnanca.
V rámci konania navrhli predstavitelia KOZ aj zmierovateľa, ktorým je Centrum pre riešenie konfliktov. Celý proces bude trvať 30 dní a v prípade, že ani po uplynutí tejto lehoty nedôjde k dohode, odborári navrhujú, aby bola vytvorená špeciálna zmierovacia komisia, ktorá by celú situáciu vyriešila do ďalších 30 dní. Gašperan pripustil, že ak komisia nastolené otázky nevyrieši, odborári budú postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorého dôsledkom môže byť aj štrajk.
Podľa Gašperana doteraz nebola podpísaná alebo schválená ani jedna požiadavka, no v určitých stanoviskách sa všetky tri strany priblížili. Ide najmä o predĺženie dovolenky, skrátenie týždenného pracovného času, tvorbu sociálneho fondu a výšku odstupného. "Našich požiadaviek sa nemôžeme vzdať a budeme vyjednávať tak, ako treba," vyhlásil Gašperan.
KOZ začala rokovanie o svojich požiadavkách s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a zamestnávateľmi v apríli.