Bratislava 20. júna (TASR) - Vyjadrenia predstaviteľov členských krajín NATO o výhradách voči možnej účasti HZDS v budúcej vláde nevníma premiér Mikuláš Dzurinda ako ovplyvňovanie parlamentných volieb, ale ako poskytnutie relevantných informácií pre slobodné rozhodnutie voličov. "Ak nám ponúkajú informácie, nemali by sme sa urážať a brať to ako dehonestáciu," uviedol Dzurinda pre novinárov po vystúpení na regionálnej konferencii veľvyslancov SR v členských krajinách NATO.
Zásadnú výhradu voči HZDS vyjadril pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse veľvyslanec USA pri NATO Nicholas Burns. USA podľa neho považujú HZDS za nedemokratickú stranu. "Pokiaľ by sa táto strana mala v Bratislave v septembri vrátiť k moci, bolo by to základnou prekážkou pre vstup Slovenska do NATO," uviedol Burns.
"Vnímam to ako informáciu veľvyslanca krajiny, ktorá je kľúčovou z hľadiska našich ašpirácií. Takúto informáciu treba prijať a vyhodnotiť a nech sa potom každý občan zariadi podľa seba," povedal Dzurinda. Zdôraznil, že nikto v súčasnosti nepochybuje o tom, že parlamentné voľby na Slovensku budú slobodné.
V súvislosti s otázkou dátumu vstupu SR do aliancie v prípade získania pozvania na pražskom novembrovom summite NATO minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan uviedol, že podľa známeho harmonogramu by sa na jar budúceho roku mali ukončiť prístupové rokovania. Následne sa začne ratifikačný proces, ktorý by mal trvať jeden rok. Slovensko by sa tak reálne malo stať riadnym členom NATO v roku 2004.