BRATISLAVA. Nezávislý poslanec Národnej rady SR Igor Matovič ešte nemá úplne jasno v tom, či na marcovej schôdzi parlamentu podporí opätovný pokus Smeru-SD zmierniť zákon o štátnom občianstve. Na februárovej schôdzi za riešenie z dielne strany Roberta Fica hlasoval.
"Ešte neviem úplne definitívne, ale myslím si, že ich návrh skôr nepodporím ako podporím. Myslím, že dám ešte koalícii druhú šancu a počkám si na riešenie, ku ktorému dospejeme v koalícii," povedal dnes pre TASR Matovič.
Dodal, že neplánuje "prihrievať Smeru polievočku, ktorú si nezaslúži, lebo prijal veľmi zlý zákon o štátnom občianstve". "Mali čas od mája minulého roka, kedy ten paškvil v reakcii na maďarský zákon o dvojakom občianstve prijali, aby ho opravili. Neurobili nič. A teraz sú veľmi aktívni," doplnil.
Predloženie návrhu na marcovú schôdzu považuje za "celkom dobrý vtip zo strany Smeru, keďže vedia, že sa v koalícii blížime k nejakému riešeniu".
Práve kvôli hľadaniu riešenia v koalícii, nenájde Smer-SD podporu u štvorice vládnych strán. "Verím, že koalícia nájde dobré riešenie, výhodné pre všetkých," povedal pre TASR šéf poslaneckého klubu Mostu-Híd László Solymos. Ani podľa predsedu klubu SaS Jozefa Kollára by nemalo zmysel podporiť návrh Smeru, keď sa koalícia blíži k dohode. Podobný názor má aj šéf klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš a podpredseda KDH Pavol Abrhan.
Či ale právnu normu nepodporí poslanec za KDH Radoslav Procházka, ktorý už za novelu z dielne Smeru-SD raz hlasoval, Abrhan nevie povedať. "Sú veci medzi nebom a zemou, ktoré nevieme ani my, kresťanskí demokrati povedať," poznamenal pre TASR. Procházka sa k návrhu zatiaľ nechcel vyjadriť, chce sa s ním najskôr oboznámiť.
Strana Smer-SD mieni novelizáciou zákona umožniť štátnym občanom SR nadobudnúť cudzie štátne občianstvo zo skutočne dôležitých dôvodov. Podľa návrhu by občan SR mohol získať cudzie štátne občianstvo štátu, ktorého občianstvo má aspoň jeden jeho príbuzný v priamom rade v prvom alebo druhom stupni.
Na zisk občianstva iného štátu by tiež malo stačiť, aby občan SR strávil v danej krajine nepretržite najmenej jeden rok. A to napríklad kvôli štúdiu či podnikaniu.
Cudzie štátne občianstvo by mohol získať aj ten, kto najmenej rok vykonával v danom štáte závislú prácu v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Rovnako aj tí, ktorí tam vykonávali vrcholovú športovú činnosť, či charitatívnu alebo misijnú činnosť.
Smer-SD odôvodňuje potrebu novelizácie zákona o štátnom občianstve tým, že je treba riešiť "otvorené otázky súvisiace s problematikou dvojitého štátneho občianstva". Právnou normou by sa mal parlament zaoberať na marcovej schôdzi.
O zmiernenie zákona o štátnom občianstve sa už strana Roberta Fica pokúšala na februárovom zasadnutí Národnej rady SR. V pléne však pre svoj návrh nenašla dostatočnú podporu, hoci zaň hlasovali aj niektorí koaliční poslanci.