BRATISLAVA. Sťažnosť na Právnickú fakultu Univerzity Komenského chystajú stredné školy s medzinárodne uznávaným študijným programom. Dôvodom je zvýhodnenie školy Forel.
Hoci medzinárodné diplomy vydávajú viaceré stredné školy na Slovensku, právo berie bez prijímačiek len študentov s certifikátom z Forelu. Tam začal chodiť aj syn expremiéra Roberta Fica, ktorého manželka Svetlana Ficová na práve učí a o podmienkach prijímania spolurozhodovala.
„Súkromná spojená British International School v Bratislave bude reagovať na danú situáciu sťažnosťou,“ uviedla Ingrid Mornárová z britskej školy.
Cieľom je zrovnoprávniť IB diplom, ktorý vydávajú, s cambridgeským certifikátom Forelu. Postup koordinujú aj so štátnym gymnáziom Juraja Hronca v Bratislave, ktoré tiež ponúka IB diplom.
Rektor sľubuje nápravu Študenti na UK na univerzite je 13 fakúlt, dennou formou študuje 18 744 študentov, externou formou 4429, každá fakulta má iné pravidlá prijímania, rektor chce zaviesť jednotný test študijných predpokladov.
Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta hovorí, že s Akademickým senátom právnickej fakulty už rokuje o zmene.
Mičieta žiada, aby sa bez prijímačiek na právo mohli dostať nielen maturanti z Forelu. „Bude to tak od nasledujúceho akademického roka,“ hovorí Mičieta.
Právo menilo systém prijímačiek po tom, čo sa ukázalo, že časť externistov sa na školu dostala mimo poradia.
Kým vlani ešte prijímali podľa známok, teraz by už uchádzači mali robiť písomku. Výnimkou sú absolventi súkromnej školy Forel International School, ktorých vezmú bez prijímačiek.
Do Forelu pred dvoma rokmi začal chodiť aj expremiérov syn Michal Fico. Kým ročné školné je v súčasnosti 11 200 eur, syn predsedu vlády platil asi desatinu, podľa Roberta Fica preto, že je dobrý študent.
Docentka Ficová bola na právnickej fakulte členkou komisie, ktorá pravidlá prijímania pripravila. K celej veci sa vyjadriť nechcela.
Jednotný test Mičieta chce na budúci rok zaviesť na celú Univerzitu Komenského rovnaké prijímačky – jednotný test študijných predpokladov.
V súčasnosti si každá fakulta určuje vlastné podmienky prijatia a organizuje vlastné skúšky. „Zisťovali by sa najmä predpoklady na štúdium,“ hovorí Mičieta. Jednotný test musia schváliť aj jednotlivé fakulty, ktorých je na univerzite trinásť.
Vzorom je brnianska Masarykova univerzita
Univerzita v Brne robí pre všetky fakulty jeden spoločný test.
BRATISLAVA. Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta vidí vzor pre prijímanie študentov v Brne. „Test študijných predpokladov, ktorý chceme zaviesť namiesto prijímačiek, má Masarykova univerzita.“
V Česku test akceptujú aj niektoré fakulty na iných školách. V Brne je prijímacou skúškou pre všetky, s výnimkou lekárskej a fakulty sociálnych štúdií.
„Prvýkrát bol zavedený v roku 2003,“ hovorí Petra Polčáková z brnianskej univerzity. Test nezisťuje špecifické znalosti, ale napríklad verbálne a numerické zručnosti. Takisto zisťuje kritické a analytické myslenie, priestorovú predstavivosť a kultúrny prehľad. Skladá sa zo 70 otázok a trvá sto minút.
Ak sa študent hlási na viacero odborov či fakúlt, absolvuje test len raz. Výsledky sa mu započítajú ku všetkým prihláškam.
Testy z predchádzajúcich ročníkov zverejňuje Masarykova univerzita na svojej internetovej stránke. Je tiež možné zdarma prejsť elearningový kurz s postupom riešení v jednotlivých oblastiach.
Masarykova univerzita vlani evidovala 72-tisíc prihlášok, zobrali viac než 18-tisíc prvákov. Študuje tam okolo 45-tisíc študentov vrátane zahraničných. Z nich je najviac Slovákov, až päťtisíc. Zuzana Petková

Beata
Balogová
