BRATISLAVA. Riaditeľ NBÚ František Blanárik sa rozhodol odísť skôr, ako parlament začal preverovať, či nie je vo funkcii protizákonne.
„Vzhľadom na to, že odmietam stať sa nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia niektorých ľudí vrátane mojej osoby, namiesto toho, aby sa hodnotila dosiahnutá úroveň v činnosti NBÚ a jeho postavenie v medzinárodných štruktúrach, rozhodol som sa vzdať postu riaditeľa NBÚ,“ napísal v pondelok Blanárik tlačovým agentúram.
Kedy odíde z funkcie, v ktorej mal pôvodne ostať až do septembra 2013, nie je zatiaľ jasné.
Vraj len oznámil Blanárik Čo je v spisoch
vojenská kontrarozviedka napísala, že ako spolupracovník sa Blanárik osvedčil, udal kolegu Ladislava B., že uňho prespala rodina zo západného Nemecka, udal kolegu Jozefa H., že sa po smrti manželky stretáva s pochybnými ženami, udal ďalšieho kolegu Ladislava B., že v pracovnom čase chodí obrábať vinicu.
„Pán Blanárik mi iba oznámil, že plánuje abdikovať z tejto funkcie, pretože nechce byť predmetom nejakých mediálnych spravodajských hier,“ povedal šéf parlamentu Richard Sulík.
Na otázku, či dal Blanárikovi na výber, že buď odíde z funkcie sám, alebo ho odvolajú, predseda SaS odpovedal nie. „Ja to oceňujem, lebo nebude zbytočne táto kauza poškodzovať dobré meno SaS,“ povedal Sulík.
Po tom, ako SME minulý týždeň pripomenulo, že by Blanárik ako bývalý spolupracovník komunistických tajných služieb mohol byť vo funkcii protizákonne, Sulík rozhodol, že to preverí výbor na kontrolu NBÚ. To sa však už nestihlo.
Kto Blanárika nahradí, nie je zatiaľ jasné. Sulík povedal, že už má „nejakú predstavu“. Nový šéf musí dostať previerky a súhlasiť s ním musí koaličná rada.
Zabudnutý Premiérka reagovala na rezignáciu stručne cez hovorcu Rada Baťa. Blanárikov odchod vraj „berie na vedomie“.
Predseda Mosta-Híd hovoril, že sa na Blanárika jednoducho zabudlo. „Vo funkcii ho možno držalo aj čakanie zo strany SaS, či to majú, alebo nemajú riešiť. Nemyslím si, že by bol na čele úradu do roku 2013.“
NBÚ udelil za Blanárika aj niektoré sporné previerky ľuďom blízkym HZDS. Dostala ju napríklad bývalá šéfka väzníc Mária Kreslová napriek tomu, že podľa spisu ŠtB donášala na vojaka z Nitry.
Bezpečnostnú previerku dostal aj vtedajší minister spravodlivosti a súčasný šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ten zasa telefonoval s údajným bossom albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim.

Beata
Balogová
