Košice/Poprad/Prešov/Martin/Bojnice 20. júna (TASR) - Extrémne horúčavy sužujú po tieto dni popri väčšine európskych krajín aj celé Slovensko. V jeho južnejších regiónoch vystúpila dnes ortuť teplomera miestami až na rekordných 35 stupňov Celzia.
Pracovníci košickej Záchrannej služby (ZS) dosiaľ nezaznamenali zvýšenú frekvenciu výjazdov k pacientom, ktoré by boli spôsobené horúčavami. Potvrdil to riaditeľ ZS Ladislav Šimák. Ako dodal, ľudia sú pravdepodobne dostatočne informovaní o vplyve vysokých teplôt a primerane tomu sa správajú. Hoci v posledných dňoch evidovali niekoľko úmrtí, s počasím nesúviseli.
Teploty v podtatranskej oblasti sa zatiaľ udržali pod hranicou tridsiatich stupňov Celzia. Kým v stredu dosiahlo denné maximum v Poprade a Gánovciach 28,5 stupňa C, dnes krátko predpoludním ukazoval digitálny teplomer na letisku v Poprade 27,1 stupňa C, ale meteorológovia očakávajú ďalší vzostup. Podľa nich nie sú vysoké teploty pred slnovratom (21.júna) ničím výnimočným a tradične najvyššie bývajú v tomto období aj hodnoty ultrafialového žiarenia. "V utorok a stredu sme zaznamenali v Gánovciach hodnoty ozónu 9 až 10 percent pod dlhodobým normálom," povedal pre TASR vedúci tamojšieho pracoviska aerológie a merania ozónu Miroslav Chmelík.
Obyvateľom a návštevníkom regiónu Tatier odporučil obmedziť pobyt na slnku v čase medzi 11.00 a 15.00 h. Poukázal na rozdielnosť účinkov prízemného ozónu, ktorý sa osobitne sleduje v oblasti Vysokých Tatier, a ozónu vo vyšších vrstvách atmosféry. Kým prízemný môže pri vdychovaní vyvolávať kašeľ a slzenie očí, ozón vo vyšších vrstvách atmosféry pôsobí ako ochranný filter pred škodlivými účinkami ultrafialového (UV) žiarenia. Za slnečného letného počasia obyčajne platí, že menej ozónu vo vyšších vrstvách atmosféry znamená viac ozónu pri zemi. Pri úbytku prvého a raste druhého treba rešpektovať spoločné pravidlo, obmedziť pohyb na slnku počas denných horúčav.
V Košiciach v stredu maximálna denná teplota dosahovala 28,4 stupňa Celzia, priemerná denná bola 22 stupňov. Dnes už o desiatej predpoludním teplomer ukazoval 27,4 stupňa.
Horúčavy dosiaľ v Prešove nespôsobili žiadne zdravotné problémy a ako povedal službukonajúci lekár tamojšej Rýchlej lekárskej pomoci Nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana, dnes do 14. hodiny z tohto dôvodu nemali ani jeden výjazd. Početné sú však ich zásahy predovšetkým pri pomoci starým ľuďom, ktorí pri oberaní čerešní spadli z rebríkov. Službukonajúci lekár dodal, že vo väčšine prípadov vznikajú veľmi vážne poranenia, len dnes do popoludnia mali dva také zákroky. Okrem toho zasahovali ešte po dopravných nehodách.
Počet výjazdov Záchrannej služby v okresoch Martin a Turčianske Teplice v dôsledku tropických horúčav vzrástol na dvojnásobok, uviedla vedúca lekárka Záchrannej služby v Martine Anna Vargová. Enormný nárast výjazdov zaznamenávajú zdravotníci v Martine od 16. júna. O dva dni neskôr poskytovali prvú pomoc 12-krát, v stredu o tri menej. Dnes predpoludním už evidovali štyri výjazdy. V bežné dni je počet zásahov od päť do sedem. Najčastejším dôvodom sú kolapsové stavy, srdcovo-cievne príhody, alergické reakcie a epileptické záchvaty. Zatiaľ žiaden prípad v dôsledku tepla nebol smrteľný. Podobná situácia je i v okrese Turčianske Teplice.
Podľa Vargovej je počas podobných horúčav, ktoré zasiahli aj chladný Turiec, nevyhnutné dodržiavať pitný režim a vyvarovať sa pobytu na priamom slnku.
Vysoké teploty skôr vyhovujú väčšine z približne 200 druhov zvierat v Zoologickej záhrade Bojnice, ktoré pochádzajú z Afriky a iných exotických teplých krajín. Občas sa však tiež potrebujú schladiť. Napríklad pre šesťčlenné stádo vzácnych antilop bongo zvyknutých na pralesnú vlhkosť nainštalovali pred príbytkom sprchu. Ostatné zvieratá, keď slnko najviac praží, sa jednoducho utiahnu do tieňa. Podľa slov pracovníka zoo Ivana Kmeťa teplom najviac ohrozené by mohli byť vodné živočíchy. Preto jeseterom musia neustále udržiavať teplotu vody medzi 12 až 17 stupňami Celzia a morským rybám ochladzujú vodu na najviac 22 stupňov C.
Na zvýšené denné teploty však reagujú aj zvieratá. Pri súčasných horúčavách sú letargické. Ako uviedol riaditeľ košickej ZOO Karol Seman, k tým šťastnejším patrí sedemčlenná medvedia rodina, ktorá má vo výbehu zabudovanú sprchu a v najväčších horúčavách sa môže dostatočne osviežiť. Ďalšie dva medvede v novom výbehu majú zase k dispozícii cez medvedinec pretekajúci potôčik. Aj ostatným zvieratám častejšie roznášajú vodu, no návštevníci musia mať pre ne pochopenie, ak dlhé minúty zo svojich úkrytov nevylezú. ZOO v Kavečanoch, ktorá patrí medzi tri najväčšie v Európe, žije v súčasnosti takmer 900 jedincov zo 126 druhov zvierat. Obrazová redakcia ponúka k materiálu fotozábery z košickej zoo.
*ver se sv jj pr bs nv pa
NNNN
NNNN