Ak SaS na dnešnú Koaličnú radu príde s menom nového riaditeľa, Most-Híd je pripravený rokovať, tvrdí Béla Bugár.
BRATISLAVA. Pred dnešným rokovaním Koaličnej rady to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.
Sám sa podľa vlastných slov čuduje, že líder SaS Richard Sulík, ktorého strana má podľa koaličnej zmluvy NBÚ v gescii, s odvolaním Blanárika váhal.
"Ak je len časť tých vecí pravda, samozrejme niet dôvodu ho brániť," vyhlásil Bugár. Podľa medializovaných informácií Blanárik za minulého režimu údajne spolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou, čo by mohlo znamenať, že je na čele úradu protizákonne. Dnes sa postu pre škandalizáciu svojej osoby vzdal.
"Vo funkcii ho možno držalo aj čakanie zo strany SaS, či to majú alebo nemajú riešiť. Nemyslím si, že by bol na čele úradu do roku 2013," podotkol Bugár. Ak SaS na dnešnú Koaličnú radu príde s menom nového riaditeľa, Most-Híd je pripravený rokovať. "Keď nie, tak na budúcej Koaličnej rade," avizoval Bugár.
Predseda KDH a minister dopravy Ján Figeľ je presvedčený, že NBÚ je špičková inštitúcia pre bezpečnostné záujmy štátu a zaslúži si odborne a morálne spoľahlivú osobu na čele. Prečo koalícia tak dlho čakala, považuje za dobrú otázku. "Garantom pre tento úrad je SaS. Samozrejme, diskusie na niektoré témy boli intenzívnejšie a na niektoré menej," priznal. Na rozdiel od Bugára si ale nemyslí, že koalícia na Blanárika zabudla. "Skôr sme možno čakali príliš dlho," uviedol Figeľ. Pripúšťa, že Sulík si asi neuvedomoval všetky súvislosti a kompetencie NBÚ.
Sulík novinárov informoval, že na dnešnú Koaličnú radu meno Blanárikovho nástupcu nenesie. "Za tých osem mesiacov, odkedy sme vo vláde, sme mali aj dôležitejšie veci na pláne a zrejme sme sa nevenovali dostatočne tejto problematike. Všetko je teraz bezpredmetné, pán Blanárik mi dal do rúk abdikáciu, a tým je pre mňa vec vybavená," uistil.
Líder SaS pripomenul, že Blanárika by jeho strana do funkcie určite nenominovala. "My sme ho zdedili. Nemôžme teraz začať robiť nejaké krvavé čistky," dodal.
Na margo zákona o používaní jazykov národnostných menšín Bugár oznámil, že rokovania vyzerajú nádejne. "Musíme sa ešte stretnúť s Obyčajnými ľuďmi, asi tento týždeň. Ak to niekto dnes otvorí, sme ochotní sa o tom baviť, ale nemyslím, že by sa tým mala koalícia zaoberať," povedal. Právna norma má podľa predstavy Mosta-Híd posunúť hranicu používania menšinového jazyka v úradnom styku zo súčasných 20 percent menšinovej populácie na 15. "O hranici rokujeme, ale je viac ako tucet obcí, kde počet menšinového obyvateľstva klesol pod 20 percent. Budeme odstraňovať tabule?" pýtal sa Bugár.
Koaliční lídri dnes majú v sídle KDH rokovať aj o novelizácii Zákonníka práce či reforme daňového a odvodového systému. Témou zrejme bude aj odmietavý postoj Obyčajných ľudí k plošnému spoplatneniu externého vysokoškolského štúdia.