Bratislava 20. júna (TASR) - Výhrady voči možnej účasti HZDS v novej slovenskej vláde nielen zo strany USA, ale aj západoeurópskych členov NATO počuť často. Uviedol to splnomocnenec českej vlády pre prípravu pražského summitu NATO Alexander Vondra pre novinárov počas dnešnej bratislavskej konferencie veľvyslancov SR akreditovaných v členských krajinách NATO v reakcii na vyjadrenie veľvyslanca USA pri NATO Nicholasa Burnsa pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse. Ak by sa HZDS malo v Bratislave v septembri vrátiť k moci, bolo by to základnou prekážkou pre vstup Slovenska do NATO, uviedol Burns.
Podľa Vondru tento hlas treba brať vážne. "Pozvánka do NATO nie je niečo, čo je nárokovateľné, je to určitá výsada. NATO je obranný spojenecký zväzok na princípe spoločnej obrany a môže fungovať len vtedy, ak existuje elementárna dôvera medzi všetkými účastníkmi tohto zväzku," konštatoval. Voči niektorým subjektom na Slovensku pritom podľa neho dôvera zo strany členských krajín NATO chýba. "Myslím, že máte k dispozícii všetky dostupné informácie pre svoje rozhodovanie - tak politici, ako občania, a je to prosto na vás," povedal v súvislosti so septembrovými parlamentnými voľbami.
Vondra zároveň vyslovil jednoznačnú podporu Českej republiky pri ambícii Slovenska získať v Prahe pozvánku na vstup do NATO. Konštatoval, že prípravy na vstup, ktoré Slovensko urobilo v posledných dvoch-troch rokoch, sú hodnotené ako vysoko úspešné a SR je považovaná za krajinu, ktorá sa v medzinárodných vzťahoch správa zodpovedne. Preukázala to podľa neho i NR SR pri stredajšom hlasovaní o účasti slovenskej jednotky v mierových silách v Afganistane.
Riaditeľ Úradu pre národnú bezpečnosť Poľskej republiky Marek Siwiec uviedol, že pred štyrmi rokmi na Slovensku vláda HZDS odmietla vtedajšiu príležitosť na vstup do NATO. V prípade opätovnej novej vlády HZDS sa podľa neho budú poslanci poľského parlamentu pýtať, akú dôveryhodnosť má táto politická strana v súčasnosti. Vyjadril pritom názor, že takýto druh líderstva nebude prijateľný pre pozvánku do NATO.
Štátny podtajomník Ministerstva zahraničných vecí Maďarska Gábor Bródi konštatoval, že súčasná slovenská vláda urobila skvelú prácu na dosiahnutie úspechu na pražskom summite. Vyjadril nádej, že nová vláda po voľbách bude v tomto smere pokračovať a nedá aliancii a členským krajinám dôvod na pochybnosti o dôveryhodnosti.
Štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ ocenil, že Slovensko vždy nachádzalo porozumenie a podporu v susedných členských krajinách NATO, ktoré sú silnými advokátmi rozšírenia aliancie.