Bratislava 20. júna (TASR) - Kauza okolo tendra na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov pre Železničnú spoločnosť (ŽSSK), a.s., premiéra Mikuláša Dzurindu podľa jeho slov veľmi poškodila. Počas pravidelnej Hodiny otázok dnes vyhlásil, že on osobne a ani jeho strana Slovenská demokratická a kresťanská únia s ňom nemajú nič spoločné.
"Jednotlivci, ktorí sú alebo môžu byť členmi strany, môžu byť v kauze zainteresovaní. Hneď ako budeme mať takéto informácie, budem vyvodzovať prísne a kompetentné politické závery," vyhlásil dnes pred novinármi po vystúpení v snemovni. Celý prípad Dzurinda považuje za komplot, politickú intrigu a pokus o jeho politickú likvidáciu. Je presvedčený, že vyšetrovanie to "skôr alebo neskôr" potvrdí.
Ministerský predseda na pravidelnej Hodine otázok podrobne uviedol celý sled udalosti v spomínanej kauze. Politickú zodpovednosť za ňu nesie rezortný minister dopravy Jozef Macejko. Spočíva v tom, že "on sám, ako aj jeho podriadení nenáležitým spôsobom zasahovali do súťaže" organizovanej a vyhodnocovanej ŽSSK. Ich zásah viedol k tomu, že súťaž nie je dodnes vyhodnotená, uzatvorená, hoci výberová komisia predložila svoj návrh generálnemu riaditeľovi ŽSSK už 19. decembra 2001." Podľa premiéra minister Macejko tromi listami prakticky zakazoval generálnemu riaditeľovi ŽSSK, aby o výbere rozhodol, hoci rozhodovanie bolo a je vo výlučnej kompetencii riaditeľa ŽSSK," povedal Dzurinda.
Predseda vlády spomenul list poslanca Petra Kresánka adresovaný jemu a podhodenie fotokópie denníku Nový Čas. "Ďalšie dni preukázali, že to nebola kópia listu poslanca, ale kópia druhého listu, ktorý s originálnym Kresánkovým podpisom bol doručený vedúcemu úradu MDPaT Petrovi Klučkovi. Preto je dôvodné domnievať sa, že na ministerstve sa vytvorila lobistická skupina presadzujúca záujem firmy Alstom.
Na vyšetrenie kauzy som urobil všetko, čo bolo a je v mojich silách, aj preto, aby som očistil svoje meno a česť svojej politickej strany," uviedol premiér Dzurinda. Podľa jeho názoru mal minister Macejko možnosť prijať dve riešenia bez porušenia zákona. Ak chcel, aby nevyhrala horšia ponuka, mal sa postarať o to, aby generálnym riaditeľom ŽSSK bol človek, ktorému by dôveroval. Druhou možnosťou bolo nechať súťaž vyhodnotiť a umožniť tomu, kto mal námietky, uplatniť ich u príslušnej inštitúcie. "Nie je ním NKÚ, ale Úrad pre verejné obstarávanie," vyhlásil Dzurinda.