Bratislava 20. júna (TASR) - Slovensko nemá v súčasnosti ani jednu telefonickú linku, ktorá poskytuje psychoterapeutickú pomoc ľuďom v núdzi 24 hodín denne. Pri príležitosti osláv 20-ročnej činnosti Linky dôvery (LD) v Bratislave to povedala jej vedúca Asňa Pekníková s tým, že jedinou nonstop linkou je detská linka Unicef.
Linka dôvery najrozličnejšie psychologické, medicínske, sociálno-právne a iné rady poskytovala nonstop od roku 1982 až do 1. augusta 2001, keď jej 24-hodinová prevádzka bola rozhodnutím riaditeľa Územnej polikliniky na Tehelnej ulici v Bratislave zrušená. Paradoxne sa tak stalo v roku, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila za Rok duševného zdravia. Z 20 pracovníkov - sociológov, psychológov, právnikov, sexuológov, psychiatrov a liečebných pedagógov tak ostali dvaja a linka funguje iba v pracovných dňoch od 7.00 do 19.00 hod.
Problémom sú podľa Pekníkovej nevyjasnené otázky financovania linky. Za bývalého režimu prostriedky dostávala od štátu, v súčasnosti však funguje pod Poliklinikou na Tehelnej, avšak z rozpočtu priamo nedostáva ani korunu a žije z rozpočtu polikliniky.
Na zabezpečenie nonstop prevádzky by postačilo jeden a pol milióna Sk. Východisko vidí šéfka linky v založení občianskeho združenia priateľov linky dôvery. Oslovili aj starostov, primátorov, rezort zdravotníctva, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, šéfa Bratislavského VÚC Ľuba Romana i zdravotné poisťovne. Dúfa, že už počas Vianoc budú môcť zas pomáhať ľuďom s problémami.
Počas 20-ročnej činnosti sa na Linku dôvery obrátilo vyše 200 tisíc ľudí. Najväčší nápor je tradične v nočných hodinách, cez víkendy a sviatky. Kým do roku 1990 najvýznamnejší podiel tvorili partnerské, manželské a rodinné problémy, za posledné desaťročie sú to psychické problémy, ktoré v minulom roku tvorili až 34 percent.
Prvá linka na pomoc ľuďom v núdzi vznikla na prelome 19. a 20. storočia v San Franciscu. V hoteli tam totiž našli muža v strednom veku, ktorý spáchal samovraždu a pri ňom bol lístok, v ktorom vysvetľoval, že by to neurobil, keby mohol počuť ľudský hlas.