Gabčíkovo 20. júna (TASR) - Vyše 60 obyvateľov utečeneckého tábora v Gabčíkove si dnes pripomenulo Svetový deň utečencov, ktorý je tohto roku venovaný ženám bez domova. Kým pre väčšinu žien a detí to bol deň ako všetky ostatné, mnohí z mužov sa zúčastnia na večernom slávnostnom koncerte v bratislavskom divadle Aréna, ktorý zorganizoval Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a zastupiteľský úrad na Slovensku.
Každý z obyvateľov tábora je v azylovej procedúre a čaká na pridelenie štatútu utečenca, avšak pre väčšinu z nich je Slovensko iba tranzitnou krajinou. Podľa slov vedúceho tábora Ivana Dračka sa na Slovensku skôr udomácňujú utečenci z Čečenska či Uzbekistanu, ktorých jazyk je príbuzný slovenčine. Veľké problémy dorozumieť sa majú utečenci z Afganistanu, Pakistanu alebo Indie. Medzi obyvateľmi tábora prevažujú jednotlivci, rodiny sú tam iba štyri. Vekový priemer dospelých dosahuje 27 rokov. V tomto roku získali zatiaľ štatút utečenca desiati.
Najstaršou obyvateľkou gabčíkovského tábora je 55-ročná Valentína Tarasovová z Moldavska, ktorá prišla zo záchytného tábora iba pred týždňom. Vraj na prieskum, aby zistila, aké podmienky sú na Slovensku. Doma má dve zaopatrené deti a manžela, ktorý čaká, ako to bude s Valentínou. K sviatku, ktorý si dnes pripomínajú utečenci na celom svete, by si želala slovenský pas. "Hneď by som oznámila manželovi, aby prišiel za mnou," uviedla pre TASR Tarasovová.
Jacha Bibulatova sa s dvoma deťmi, päťročným Alvinom a 10-ročným Ajubom, po odmietnutí azylu rozhodla vrátiť domov. "Bolo nám tu dobre, no bojím sa, že nedokážem sama vychovať svoje deti, ktoré nemajú otca. Doma mi pomôžu príbuzní," povedala Bibulatova. Denne sa zaujíma, kedy dostane letenku. Odpoveď vedúceho tábora je zatiaľ stále rovnaká, najprv musí Jacha získať nový doklad totožnosti namiesto toho, ktorý jej v Bratislave ukradli vlani v decembri spolu s peniazmi.
Nádeje, že dostane azyl, sa vzdala aj Malika Barzukajeva. Dnešok ju vraj sklamal, čakala, že vo sviatočný deň dostanú deti trošku ovocia, sladkostí. "Je to pre nás iba obyčajný deň, deň čakania na cestu domov," povedala Malika.
Dvadsiateho júna si verejnosť pripomína Svetový deň utečencov. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN s cieľom upriamiť záujem verejnosti na problémy utečencov, ktorí opúšťajú svoju vlasť. Snahou organizátorov je informovať verejnosť o problematike, ktorá sa netýka iba krízových oblastí, ale aj krajín, v ktorých sú zriadené utečenecké tábory.