BRATISLAVA. Sedem-valentným Prevenarom od spoločnosti Pfizer sa v minulosti očkovalo aj na Slovensku, vakcína Act-Hib od spoločnosti Sanofi-Aventis sa na Slovensku používa dodnes. Spoločnosti svorne tvrdia, že slovenskí pacienti sa nemusia ničoho obávať.
"Spoločnosť Pfizer kontinuálne monitoruje bezpečnosť svojich liekov a hlavne vakcín, keďže bezpečnosť je pre našu spoločnosť hlavnou prioritou. V spolupráci s medicínskymi autoritami sú starostlivo vyhodnocované všetky hlásené prípady nežiaducich účinkov s cieľom zistiť, či je možná súvislosť medzi týmito prípadmi a našimi liekmi či vakcínami," vysvetlila Eva Kaszásová zo spoločnosti Pfizer s tým, že v prípade najmenšieho podozrenia, že by mohlo ísť o spojitosť, sú tieto produkty preventívne sťahované z trhu.
V prípade Japonska je podľa jej slov očkovanie spomínanými vakcínami pozastavené dovtedy, kým sa prípady úmrtí detí nevyšetria. "Podľa lekárov, ktorí tieto prípady nahlásili, však nie je známa príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtiami detí. Preto spoločnosť Pfizer nezvažuje pozastavenie distribúcie vakcíny Prevenar v ostatných častiach sveta," podotkla Kaszásová.
Vakcína Prevenar (7-valentná konjugovaná vakcína proti pneumokokom) sa už na Slovensku v súčasnosti nepoužíva, keďže bola k 1. júlu 2010 nahradená vakcínou Prevenar 13 (13-valentnou konjugovanou vakcínou). Obe sú určené na očkovanie novorodencov proti pneumokokom, ktoré spôsobujú invazívne streptokové infekcie s priamym ohrozením života pacienta ako zápaly pľúc, zápal mozgových blán, otrava krvi a pod.
Vakcína Prevenar bola prvýkrát použitá v USA v roku 2000 a má podľa Kaszásovej veľmi dobre zdokumentovaný bezpečnostný profil, ktorý sa spája s výrazným benefitom pre verejné zdravotníctvo v krajinách, kde sa používa.
"Za obdobie od registrácie vakcíny Prevenar (7-valentná vakcína) a aj Prevenar 13 na Slovensku až do súčasnosti nám bolo hlásených sedem prípadov nežiaducich účinkov, ktoré sú posudzované ako závažné. Predstavuje to približne 0,006 percenta z celkového počtu ročne zaočkovaných detí, ktorých je približne 56 tisíc," skonštatovala.
Ako ďalej uviedla, išlo o alergické reakcie, horúčky alebo kŕče, ktoré však boli prechodného charakteru a nemali žiaden ďalší dopad na zdravie očkovaného dieťaťa. "Podobné nežiaduce účinky sa vyskytujú aj pri iných typoch očkovaní. Mamičky sa o svoje deti nemusia obávať, keďže výborný bezpečnostný profil vakcín Prevenar a Prevenar 13 je preukázaný dlhoročnými skúsenosťami s očkovaním týmito vakcínami," upozornila Kaszásová.
V súčasnosti sa na Slovensku používa druhá v Japonsku pozastavená vakcína, a to Act-Hib od spoločnosti Sanofi-Aventis. Na Slovensku je registrovaná od roku 1994. Určená je pre deti od 10. týždňa, nie je určená pre adolescentov a dospelých. "V súčasnosti sa vakcína Act-Hib používa len v presne určených zdravotných indikáciách. Celkovo sa v roku 2010 dodalo na Slovensku 201 dávok," uviedla pre TASR Beata Kujanová zo spoločnosti Sanofi-Aventis. Počas celej doby používania vakcíny Act-Hib spoločnosť podľa jej slov nemala hlásené žiadne závažné nežiaduce účinky vakcíny.
"Vzhľadom na dostupné dáta doposiaľ nebola dokázaná príčinná súvislosť medzi očkovaním vakcínou Act-Hib a úmrtiami detí. Japonské zdravotnícke autority pri úmrtiach štyroch detí uvádzajú v časovej súvislosti okrem podania iných liekov aj podanie viacerých vakcín, medziiným aj vakcíny Act-Hib," upozorňuje Kujanová.
Spoločnosť spolupracuje s japonskými zdravotníckymi autoritami pri dokazovaní skutočných príčin úmrtia detí. "Doteraz presná príčina úmrtia detí ani v jednom prípade nebola preukázaná. V súčasnej dobe Sanofi Pasteur neplánuje vakcínu Act-Hib stiahnuť zo slovenského trhu, vakcína sa nepoužíva v plošnom očkovaní, ale len v presne určených zdravotných indikáciách a rozhodnutie o aplikácii je striktne v rukách ošetrujúceho lekára," dodala Kujanová.
Rozhodnutie zastaviť používanie vakcín proti zápalu pľúc, niektorým typom meningitídy a ďalším nákazlivým chorobám urobilo japonské ministerstvo zdravotníctva v sobotu 5. marca. Štyri deti zomreli v období 2.- 4. marca. K úmrtiam došlo v ten istý deň alebo do troch dní odvtedy, ako boli deti očkované.