BRATISLAVA. Riešenie situácie s premnožením psov, ktorá trápi viaceré oblasti Slovenska, vidí organizácia Sloboda zvierat (SZ) v ich odbornom odchyte, mikročipizácii, sterilizácii a útulkoch pre opustené či nechcené zvieratá.
Chýbajúce financie, ktorými samosprávy odôvodňujú nerealizáciu takýchto opatrení, treba podľa inšpektorky SZ Romany Březinovej hľadať v únikoch za daň za psa v dôsledku nedôsledného evidovania zvierat a nedostatočných kontrolách. Zároveň zdôraznila potrebu prijatia legislatívnej normy, ktorá by túto problematiku upravila.
"Úniky za daň za psa sú značné a nikomu tieto peniaze nechýbajú. My sa tomu čudujeme," konštatovala Březinová. Poukázala pri tom aj na nelegálne chovy, ktoré podľa jej slov veľmi dobre prosperujú z množenia a predaja psov. V priemere sa ročne zo Slovenska vyvezie asi 60.000 šteniat. Březinová zároveň odsúdila riešenie, ktoré prezentoval starosta Družstevnej pri Hornáde Andrej Sabol. Ten chce pre nedostatok peňazí dávať psy Rómom na varenie. "Jeho postoj je pre našu kultúru a vnímanie psa ako priateľa človeka nepochopiteľný a nepatrí do vyspelej krajiny EÚ," doplnila.
"Len zabránenie premnožovaniu zvierat môže byť jediným účinným krokom na to, aby sme potom nemuseli riešiť následky. Svorka 300 psov nevznikne ani zo dňa na deň, ani z mesiaca na mesiac," povedala poslankyňa Národnej rady SR a starostka bratislavského Starého mesta Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Myslí si, že samosprávy majú veľkú možnosť, ako sa popasovať s týmto problémom, a to prostredníctvom daňovej politiky. Napríklad v Starom meste je pre tých, ktorí majú zviera z útulku znížená daňová povinnosť. Tento okruh sa má na budúci rok rozšíriť aj o tých, ktorí budú mať psa sterilizovaného alebo začipovaného, avizovala.
Poslankyňa Rosová oznámila, že oslovila všetkých členov parlamentu, aby sa v tejto oblasti konalo aj legislatívne. "Slovenská legislatíva nenapĺňa zďaleka európske kritériá," uviedla s tým, že SR od roku 2002 nemá ako jedna z mála európskych krajín zákon o ochrane zvierat. Prvý krok by podľa nej mohol spočívať aj v pripojení sa k európskej dohode o ochrane spoločenských zvierat.