ŠAMORÍN. Ministri životného prostredia krajín Visegrádskej štvorky navrhujú vytvoriť finančný mechanizmus na likvidáciu starých environmentálnych záťaží, ktoré majú neidentifikovateľných pôvodcov. „Nové členské štáty Európske únie zápasia s neštandardnými podmienkami pri starých environmentálnych záťažiach. Máme spoločný problém neidentifikovateľných pôvodcov týchto záťaží, preto sa ťažko uplatňuje zásada: znečisťovateľ platí,“ uviedol dnes na tlačovej besede po stretnutí ministrov slovenský šéf rezortu životného prostredia József Nagy.
V Spoločnom vyhlásení ministrov životného prostredia krajín V4, ktoré dnes po dvojdňovom stretnutí podpísali sa, predstavitelia V4 dotkli aj riešenia klimatických zmien a vyhodnotili celosvetové rokovanie v Kankúne. „Závery z Kankúnu sú dobrým základom pre pokračovanie klimatickej celosvetovej dohody,“ uviedol Nagy. Krajiny V4 však budú podľa neho trvať naďalej na tom, aby sa zohľadnilo úsilie, ktoré vykonali pri úspore emisií AAU. „A to buď prenosom kreditov do ďalšieho obdobia Kjótskeho protokolu alebo pri vytváraní iných finančných mechanizmov na znižovanie emisií,“ povedal Nagy.
Na rokovaní ministri a poľský štátny tajomník ministerstva životného prostredia Janusz Zaleski hovorili aj o vytvorení Zeleného klimatického fondu. Zhodli sa na tom, že je veľmi dôležité určiť nielen kľúč rozdeľovania týchto budúcich prostriedkov, ale aj spôsob financovania fondu v rámci Európskej únie. „Budeme zapájať čo najviac súkromný sektor do vytvárania a fungovania Zeleného klimatického fondu, čo vidíme aj ako dôležitý pomocný nástroj pre privátnu sféru pri hľadaní nových trhov,“ konštatoval minister Nagy.
Slovenský minister životného prostredia so svojím rezortným kolegom z Čiech Tomášom Chalupom, maďarským ministrom Sándorom Fazekasom a štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Poľskej republiky Januszom Zaleskim hovorili aj o znečistení ovzdušia a limitoch znečistenia PM 10 a PM 2,5. „Skoro vo všetkých európskych krajinách sa javia nastavené ciele ako príliš ambiciózne a veľmi ťažko naplniteľné,“ povedal Nagy. Normy pri ochrane ovzdušia porušujeme najmä kvôli doprave či spaľovaniu biomasy, Slovensku za ich nedodržanie momentálne hrozí pokuta 750-tisíc eur.
Ministri a štátny tajomník sa preto pri znečisťovaní ovzdušia dohodli na spoločnej politike sa, pričom považujú za dôležité presnejšie analýzy zdrojov nečistôt, ale i analýzy o spôsobe riešenia. „Naše krajiny nemajú problém s ambicióznymi cieľmi, veď sme ich splnili už dávno. Skôr potrebujeme ďalšie ekonomické analýzy ako to dopadne na celú Európu a tým pre nás,“ vyhlásil Nagy a pripomenul, že cieľom EÚ bolo, aby sa do tohto ambiciózneho redukčného cieľa zapojili aj krajiny mimo EÚ.