Bratislava 20. júna (TASR) - V súvislosti s extrémnymi horúčavami nedošlo dosiaľ na území Slovenska k prekročeniu prípustných hodnôt ozónu v prízemnej vrstve ovzdušia. Blahodarne účinky slnečného žiarenia však treba využívať veľmi opatrne. Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode odporúča hlavný hygienik SR Ivan Rovný zdržiavať sa od 10. do 16. hodiny na tienistom mieste.
Podľa jeho slov je z preventívneho hľadiska dobré vo veľkých horúčavách nepredlžovať slnenie, byť v tieni alebo v dobre vyvetraných tienistých miestnostiach. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením spôsobujúcim poškodzovanie buniek pokožky. V čase horúčav je potrebné dbať o dostatočný prívod tekutín s uprednostňovaním nesladených nealkoholických nápojov, najmä minerálnych vôd. Pri pobyte na kúpaliskách dbať o dôslednú osobnú hygienu. Pred vstupom do bazéna, ale aj po odchode z neho používať sprchy. Odstrániť zvyšky chlórových prípravkov a v prípade minerálnych vôd aj solí, ktoré pôsobením slnka môžu spôsobovať rôzne alergické reakcie. Svojej pokožke by mali pozornosť venovať najmä ľudia užívajúci lieky zvyšujúce účinnosť UV žiarenia. Ide o sulfonamidy, grizeofulvín, fenotiazíny a iné. Rovný odporúča dbať na vhodné oblečenie. Deťom treba chrániť hlavu pláteným klobúčikom.
Počas extrémnych denných teplôt sa odporúča obmedzenie fyzicky zaťažujúcich cvičení u detí a mládeže, ako aj u dospelých a športovcov. Starší ľudia s chorobami dýchacích ciest a cievnymi chorobami by mali na minimum obmedziť pohyb vonku v čase od 10 do 16 hodiny.
Nadmerná záťaž organizmu spôsobená teplom môže viesť k slnečnému úpalu. Medzi prvé signály zlyhávajúcej termoregulácie patria svalové kŕče, bolesti hlavy a úporný smäd, neprirodzené správanie, neistý krok, zmätený pohľad, sčervenanie pokožky a silné potenie. Slnko u precitlivených ľudí môže spôsobiť rozmanité druhy alergií, pričom slnečná alergia sa spravidla prejavuje už po niekoľkých minútach strávených na slnku. Zdravé slnenie však prináša zvyšovanie výkonnosti organizmu, pričom priaznivo pôsobí na tvorbu vitamínu D, zvyšuje absorbciu vápnika a fosforu v čreve.