SaS si na ministerstvo hospodárstva vybrala odborníka Európskej komisie na energetiku.
BRATISLAVA. SaS si za nového štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva zvolila človeka bez podnikateľskej minulosti.
Práve podnikanie v oblasti poradenstva prispelo k odchodu jeho predchodcu Martina Chrena. Novou dvojkou ministerstva bude 36-ročný Kristián Takáč, ktorý väčšinu doterajšej kariéry strávil v Bruseli.
Takáč hovorí, že ho predseda SaS Richard Sulík oslovil krátko predtým, ako oznámil svoju rezignáciu Chren. Členom strany nie je.
„S SaS som bol v kontakte ešte v čase, keď vznikali. Písal som nejaké veci do ich programu, a tak sa dozvedeli, že sa v Európskej komisii zaoberám energetikou.“ Nebol vraj jediným kandidátom.
Slovák aj Švéd
Takáč bude zrejme jediným štátnym tajomníkom či ministrom, ktorý má dvojaké občianstvo. Keď totiž spolu s rodičmi odišiel v roku 1988 do Švédska, Československo im ako emigrantom odobralo občianstvo. Preto požiadali o švédske.
V 90. rokoch však Takáčovi Slovensko opäť udelilo občianstvo. Nechal si aj švédske. Neskôr študoval v Prahe aj v Bratislave, potom v Bruseli zastupoval švédsky región Štokholm a v roku 2005 začal pracovať pre Európsku komisiu.
Najprv na Generálnom riaditeľstve pre sociálne veci, teraz pracuje na oddelení pre vnútorný trh s energiou Generálneho riaditeľstva pre energetiku.
„Dôvod, prečo mám stále švédske občianstvo je, že tam moji rodičia a sestra doteraz bývajú a uľahčuje mi to jednoducho život. Prakticky mám so Švédskom nulový kontakt. Býval som tam do dvadsiatky.“
Občianstvá odoberajú
Takáč sa stane súčasťou vládnej garnitúry, ktorá zatiaľ nie je schopná dohodnúť sa na tom, či má zbavovať občianstva ľudí, ktorí požiadajú o cudzie občianstvo.
KDH presadzovalo, aby mali ľudia s dvojakým občianstvom obmedzený prístup k profesiám, v ktorých by sa mohli oboznamovať s citlivými informáciami. Na ministerstve hospodárstva sa bude Takáč venovať aj energetickej bezpečnosti.
Poslancovi KDH Radoslavi Procházkovi, ktorý hlasoval za návrh Smeru, ktorý odoberanie občianstva zmierňoval, ale nerušil, to neprekáža.
„Neviem o tom, že by Švédske kráľovstvo masovo udeľovalo občianstvo Slovákom s cieľom politického zjednotenia švédskeho národa cez hranice.“
Neprekážalo by mu to ani v prípade maďarského občianstva, pokiaľ by ho získal na základe väzby k Maďarsku, akou je napríklad trvalý pobyt či dlhodobé štúdium.
Takáč: Budem sa venovať najmä energetike
Teplárne by sa mali privatizovať, myslí si KRISTIÁN TAKÁČ, budúci štátny tajomník.
Akú agendu budete mať na minsterstve?
„Detaily doriešim s ministrom, keď sa vráti zo služobnej cesty. Predbežne sme sa dohodli, že sa budem primárne venovať energetike. To robím aj teraz v Bruseli. Mal by som dotiahnuť energetickú legislatívu a riešiť, čo s vysokými cenami energií.“
Martin Chren mal veľký vplyv na riadenie ministerstva. Budete ho mať aj vy?
„Na to je teraz ťažké odpovedať. Zatiaľ sme sa s ministrom Miškovom rozprávali hlavne o energetike.“
Čo si myslíte o kauze hayekovcov?
„Všetko, čo o nej viem, viem iba z médií, takže je mi ťažké k tomu čokoľvek povedať. Martin Chren je podľa mojich skúseností kompetentný človek.“
Čo si myslíte o privatizácii teplární?
„Štát nie je vždy najlepším hospodárom. Čím menej je toho v rukách štátu, tým lepšie. Zároveň však firmy, ako sú SPP a Slovenské elektrárne, majú silný vplyv na kvalitu života, takže by si v nich mal štát zachovať určitý podiel. Teplárne sú dôležité regionálne a privatizácia by im mohla skôr pomôcť.“
Premiérka hovorí, že by pri ich privatizácii mala byť kontrola z Bruselu.
„Prečo nie. Ľudia by videli, že je tu ochota takéto veci riešiť transparentne.“
Miroslav Kern

Beata
Balogová
