Ministerstvo upozornilo, že napriek platnej legislatíve sa vybudovalo množstvo stavieb na záplavových územiach.
BRATISLAVA. Problémom ochrany pred povodňami na Slovensku nie je podľa Ministerstva životného prostredia SR to, že by neboli vypracované a schválené komplexné materiály obsahujúce celý rad systémových opatrení, ale nedostatok finančných prostriedkov na ich realizáciu.
Ako envirorezort poukázal v analýze stavu protipovodňovej ochrany, napríklad Program protipovodňovej ochrany do roku 2010 bol ku koncu roka 2009 plnený približne na 30 percent, pričom väčšina použitých finančných prostriedkov pochádzala z iných zdrojov ako je štátny rozpočet.
Iným problémom, ktorý prispieva najmä k vzniku povodňových škôd, je podľa analýzy ľahkovážnosť pri výstavbe a vykonávaní iných činností pri vodných tokoch. Ministerstvo upozornilo, že napriek platnej legislatíve sa vybudovalo množstvo stavieb na záplavových územiach.
"Na Slovensku nájdeme mnoho obcí, v ktorých oplotenia pozemkov siahajú až takmer ku korytám vodných tokov, sú v nich kapacitne nedostatočné, väčšinou nepovolené premostenia a nehovoriac už o skládkach odpadov takmer priamo na ich brehoch. Ochrana pred povodňami je nielen o povinnostiach štátu, ale aj o zodpovednom konaní samosprávnych orgánov, podnikateľov a všetkých občanov," konštatuje sa v analýze.
Ministerstvo zároveň poukázalo, že na druhej strane je u nás vybudovaný účinný systém, ktorý vykonávaním povodňových zabezpečovacích a záchranných prác dokázal predísť ohrozeniu životov a zdravia obyvateľstva, ako aj vzniku mnohých povodňových škôd.
"Na Slovensku, okrem veľkej tragédie v povodí Svinky v júli 1998, už dlhodobo bývajú straty životov pri povodniach ojedinelým javom, sú omnoho menšie ako v mnohých iných vyspelých štátoch. Príčinami nebýva zlyhanie pri organizácii a vykonávaní povodňových záchranných prác, ale neopatrnosť, nerozvážnosť alebo nezodpovednosť postihnutých jednotlivcov," píše sa v materiáli.